Παρασκευή 10 Μάι 2024
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ - ΔΙΟΑΓΟΡΑΣ 1-0 λΎΤΡΩΣΗ  με πέναλτι του ΝντεΤόμας στο 93
Μεγάλη και αγχωτική νίκη με 1-0 απέναντι στον Διαγόρα πέτυχε η Παναχαϊκή που εξασφάλισε με αυτό το “τρίποντο” την παραμονή της στην Super League! To νικητήριο τέρμα σημείωσε ο Ντε Τόμας με εύστοχη εκτέλεση φάουλ στο 93΄ της αναμέτρησης,μια παράβαση που έκανε ο Μουστάκας στον Ντε Ολιβέιρα. Οι “κοκκινόμαυροι” έπαιζαν με πολύ άγχος καθόλη την διάρκεια της αναμέτρησης, καθώς γνώριζαν ότι με νίκη εξασφαλίζουν την παραμονή.

Παναχαϊκή – Διαγόρας 1-0 (93′ πεν. Ντε Τόμας)

ΦΙΛΜ ΑΓΩΝΑ:

5′ Σ’έντρα του Τραορέ, γυριστό σουτ του Ντε Τόμας, άουτ.

8′ Ο Ζέκχοφ από τα 25 μέτρα πήγε να “κρεμάσει” τον Λαδά που έδιωξε σε κόρνερ!

30′ ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ: Στον Μανωλάκη για μαρκάρισμα στον Χριστόπουλο.

31′ Το φάουλ εκτέλεσε ο Ζέκχοφ με τον Λαδά να διώχνει στην αριστερή του γωνία στο σώμα του Δημόπουλου κατέληξε το σουτ- ριμπάουντ του Ντε Τόμας.

39′ ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ: Στον Καραγιάννη

42′ Ωραία ενέργεια του Τραορέ, έκοψαν οι αμυντικοί του Διαγόρα σε κόρνερ πριν απειλήσει…

48′ Σουτ του Μασούρα, άουτ.

50′ Σέντρα του Λούκιτς από δεξιά, με το κεφάλι ο Καραγιάννης σε κόρνερ.

55′ ΑΛΛΑΓΕΣ: Ιατρούδης και Ντε Ολιβέιρα στη θέση των Χριστόπουλου και Καραγιάννη.

57′ Φάουλ του Μασούρα, απευθείας άουτ!

58′ ΑΛΛΑΓΗ: Αλιμπέ αντί Μπαρέ

60′ Κακό φάουλ του Ζέκοφ, άουτ.

64′ Σουτ του Ντε Τόμας, μπλοκάρει ο Λαδάς

Το άγχος έχει κυριεύσει τους παίκτες της Παναχαϊκής.

70′ Τεράστια ευκαιρία με τον Λούκιτς, μεγάλη απόκρουση από τον Κολοβούρη σε κόρνερ!

73′ ΑΛΛΑΓΕΣ: Μουντές αντί Λούκιτς και Βολάκης αντί Τσαβού.

76′ Kόρνερ Μασούρα, κεφαλιά Ζαμόρα, άουτ.

77′ ΑΛΛΑΓΗ: Πετράτος αντί Τραορέ

82′ Τεράστια ευκαιρία για τον Διαγόρα. Ο Μανιάς από το ύψος του πέναλτι σουτάρει και ο Μπαξεβάνος με το σώμα παραχωρεί κόρνερ

84′ Νέα ευκαιρία. Σέντρα από αριστερά του Μανωλάκη, σουτ του Μανιά στο β’ δοκάρι άουτ!

85′ Σουτ του Τσιαντούλα, άουτ.

88′ ΑΛΛΑΓΗ: Μουστάκας αντί Μανωλάκη

89′ Τεράστια ευκαιρία για την Παναχαϊκή! Ο Αλιμπέ σούταρε από το ύψος του πέναλτι η μπάλα κόντραρε πέρασε κόρνερ.

6 Λεπτά οι καθυστερήσεις

92′ Πέναλτι για την Παναχαϊκή. Ανατροπή του Ντε Ολιβέιρα από τον Μουστάκα

93′ ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛ: Ο Ντε Τόμας εύστοχος από τα 11 βήματα και 1-0!

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Κολοβούρης, Ζέκχοφ, Μασούρας, Ζαμόρα, Μπαξεβάνος, Προύντζος, Μπαρέ (58′ λ.τ. Αλιμπέ), Χριστόπουλος (55′ Ιατρούδης), Τραορέ (77′ Πετράτος), Ντε Τόμας, Καραγιάννης (55′ Ντε Ολιβέιρα).

ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Λαδάς, Αρίας, Μανωλάκης (88′ Μουστάκας), Δημητρίου, Δημόπουλος, Παπατόλιος, Μασούρας, Λούκιτς (73′ Μουντές), Τσαβός (73′ Βολάκης), Τσιαντούλας, Μανιάς.

Διαιτητής: Γιούργας (Κέρκυρας)
Βοηθοί: Θανασιάς (Ηπείρου), Σταυρόγλου (Αθήνας)