Δευτέρα 17 Ιούλ 2023
ΕΥΡΩΜΑΣΚΕΤ U 20Η Γαλλία στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης
Η Γαλλία στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης επικρατώντας στην παράταση του Ισραήλ με 89-79 στον τελικό του Ευρωμπάσκετ Νέων Ανδρών που διεξήχθη στο Ηράκλειο. Η Εθνική Ελλάδας κατέκτησε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο, κερδίζοντας το Βέλγιο με 68-64 μετά από συναρπαστικό αγώνα, που κρίθηκε στην παράταση και αυτός.

Ανάλογο θέαμα και σασπένς καταγράφηκε στους περισσότερους αγώνες της τελευταίας ημέρας, όπου δεν έλειψε το «θρίλερ», ιδίως στον αγώνα «παραμονής» στην Α’ Κατηγορία, όπου το Μαυροβούνιο με τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο του Λούκα Μπόγκαβτς (25 πόντοι, 4/8 τρίποντα) κέρδισε 81-78 την Κροατία. Οι Κροάτες είχαν ισοφαρίσει στα 6΄΄ με τρίποντο του Ζβόνιμιρ Ίβισιτς, αλλά οι νικητές «είπαν» την τελευταία λέξη, σε έναν αγώνα που πήγαινε πόντο πόντο απ’ το ξεκίνημα (39-40 ημίχρονο).

Νωρίτερα η Σερβία πήρε την 5η θέση στο τουρνουά, κερδίζοντας 82-78 τη Γερμανία σε έναν επίσης συναρπαστικό αγώνα. Οι Σέρβοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 34-41 στο ημίχρονο, αλλά στο γ’ δεκάλεπτο πίεσαν στην άμυνα και με ένα επί μέρους σκορ 29-20 «γύρισαν» το ματς και κράτησαν το μικρό προβάδισμά τους μέχρι τέλους για να πάρουν την ικανοποιητική 5η θέση. Ξεχώρισαν οι Σαράνοβιτς με 26 πόντους και Μάρκοβιτς με 18 για τους νικητές και ο Σρέντερ με 24 για τους ηττημένους, που κατετάγησαν 6οι.

Με την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση, η Πολωνία κατέλαβε τη 15η θέση, στέλνοντας στην τελευταία θέση την Εσθονία (71-62) που θα παίξει στη Β΄ κατηγορία, σε αντίθεση με τους νικητές που διοργανώνουν το επόμενο Ευρωμπάσκετ κι έτσι δεν υποβιβάζονται.

Τα πρώτα 20 λεπτά ανήκαν στους Εσθονούς που προηγήθηκαν μέχρι και με 14π. (29-15 στο 16′). Η συνέχεια όμως ήταν διαφορετική, με την Πολωνία να παίρνει μπρος στο τρίτο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 45-25 στο δεύτερο μισό του αγώνα, να φθάνει σχετικά εύκολα στη νίκη. Κορυφαίος των Πολωνών για άλλη μια φορά ο σέντερ Ουρμπάνιακ με double double (19π., 15ρ.) ενώ από την Εσθονία ξεχώρισε ο Πουμ με 21π. και 7 ριμπάουντ.

Στο παιχνίδι για τις θέσεις 11-12, η Σλοβενία παρά τη χθεσινοβραδινή ήττα της στην παράταση από την Ισπανία, έπαιξε ωραίο μπάσκετ και νίκησε σχετικά εύκολα την Ισλανδία με 90-75. Το μοτίβο του αγώνα ήταν το ίδιο σχεδόν και στα 40 λεπτά. Οι Σλοβένοι πήραν από νωρίς διψήφιες διαφορές στα όρια των 15 πόντων, τις οποίες κράτησαν μέχρι το φινάλε. Αυτή τη φορά η Ισλανδία δεν είχε καλά ποσοστά ευστοχίας από το 6.75μ.(9/27) ,με συνέπεια να μη μπορεί να γίνει απειλητική. Ο Σάμαρ με 18 και ο Κλάβζαρ με 17 πόντους ήταν οι κορυφαίοι των νικητών ενώ από τους Ισλανδούς ξεχώρισε ο Θράσταρσον με 25 πόντους (11/15 εντός πεδιάς) και 6 ριμπάουντ.

Με την ένατη θέση «στις αποσκευές της» θα επιστρέψει η Ιταλία. Η ομάδα του Αλεσάντρο Μάγκρο επιβλήθηκε της Ισπανίας στο κλειστό του Πανεπιστημίου με75-69 , κλείνοντας με θετικό πρόσημο την παρουσία της στην Κρητη σε αντίθεση με τους Ισπανούς που είχαν σαφώς υψηλότερες βλέψεις από τη δέκατη θέση. Με ένα καταπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο και επιμέρους σκορ 24-6, οι Ιταλοί έβαλαν θεμέλια νίκης, κλείνοντας το ημίχρονο στο +21 (37-16).Ο Νούνιες (19 π., 8 ασίστ) πρωτοστάτησε στην αντεπίθεση των Ισπανών που πλησίασαν στους 5 πόντους (65-60), 2:46 πριν το φινάλε όμως το τρίποντο του Μπόλιο (70-62) και το καθαρό μυαλό των Ιταλών στο τελευταίο δίλεπτο, απέτρεψαν τη μεγάλη ανατροπή. Ο αρχηγός Καζαρίν ήταν γι΄ άλλη μια φορά ο κορυφαίος της ιταλικής ομάδας με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησε ο Μπερντίνι με 12π.

Τουρκία και Λιθουανία έδωσαν μεγάλη μάχη για την κατάληψη της εβδομης θέσης στο κλειστό του Πανεπιστημίου με τη γειτονική μας χώρα να επικρατεί τελικά με 70-66. Μια νίκη που την οφείλει σε πολύ μεγάλο βαθμό στα …όργια του σέντερ της, Γιγκίτογλου, ο οποίος κυριάρχησε με 33 πόντους και 13 ριμπάουντ παρότι έχασε αρκετά λεπτά λόγω τραυματισμού στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Λιθουανοί πήγαν με προβάδισμα 7 πόντων (39-32) στο ημίχρονο όμως από κει μετά, δεν είχαν τρόπο να αντιμετωπίσουν τον Τούρκο ψηλό, ο οποίος έγραψε το 61-53 στο 35′. Το φινάλε ωστόσο εξελίχθηκε σε θρίλερ. Ο Μπούτκα έδωσε προβάδισμα στη Λιθουανία 66-65, 1:21 πριν το τέλος αλλά το σερί 5-0 των Τούρκων, διαμόρφωσε το τελικό 70-66. Εξαιρετικός με 12 ασιστ ήταν για τους νικητές ο Γιλντίζογλου ενώ από τη Λιθουανία ξεχώρισαν οι Κρίβας και Λελεβίτσιους με 15 πόντους.

ΧΡΥΣΗ Η ΓΑΛΛΙΑ

Στον τελικό για την 1η θέση η Γαλλία μετά από συναρπαστικό αγώνα «λύγισε» το μαχητικό Ισραήλ με 89-79 στην παράταση. Οι Ισραηλινοί πάλεψαν σκληρά, κοίταξαν στα μάτια την ομάδα που ήταν αήττητη σε όλη τη διοργάνωση και πήγαν το παιχνίδι στην παράταση (27-26, 47-44, 61-57, 72-72). Εκεί όμως «μίλησε» ο Καμαρντίν με επτά σερί πόντους, ένα τρίποντο και ένα… τετράποντο και έκανε το 77-77 σε 84-77, ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη της. Παρά τις προσπάθειες των Ισραηλινών, οι Γάλλοι ήταν αυτοί που πανηγύρισαν το χρυσό μετάλλιο με 89-79. Ο Καμαρντίν είχε 23 πόντους και ο Ρενό 26, ενώ για τους «αργυρούς» Ισραηλινούς ο Γιάκοβ είχε 31 πόντους και ο Βολφ 17 με 15 ριμπάουντ.