Τρίτη 21 Μάι 2024
«Χάλκινος» ο Γιαννόπουλος στο Malaga Junior European Cup 2024, 5η η Γκόγκουα

Το πρώτο του διεθνές μετάλλιο στους U21, κατέκτησε ο Δημήτρης Γιαννόπουλος. Στο Malaga Junior European Cup 2024, ο «χάλκινος» Παγκόσμιος πρωταθλητής στους U18 το 2022 στο Σεράγεβο, ανέβηκε στο τρίτο σκαλοπάτι του βάθρου των νικητών στην κατηγορία των -73kg, χαρίζοντας στο ελληνικό τζούντο και το μοναδικό μετάλλιο στη συγκεκριμένη διοργάνωση όπου συμμετείχαν 341 αθλητές και αθλήτριες από 21 χώρες. Κοντά στο μετάλλιο έφτασε και η Μαριλένα Γκόγκουα στα -48kg, όμως τελικά κατέλαβε την 5η θέση.

Στον δρόμο για το μετάλλιο, ο 18χρονος Γιαννόπουλος, έχοντας στο πλευρό του τον προπονητή Αλέξη Ντανατσίδη, σημείωσε τρεις νίκες σε τέσσερις αγώνες στα προκριματικά, αλλά και ισάριθμες νίκες στην δεύτερη ευκαιρία. Την μοναδική ήττα την γνώρισε στα προημιτελικά (από τον Αζέρο Ρζάεφ), ενώ έφτασε στο μετάλλιο μετά τη νίκη με Ippon επί του Αλμάτ από το Καζακστάν, στον τελικό των ρεπεσάζ.

Η Γκόγκουα από την πλευρά της, με δύο σερί νίκες, έφτασε μέχρι τα ημιτελικά της κατηγορίας των -48kg, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη με αποτέλεσμα να περιοριστεί στην 5η θέση.

Γιαννόπουλος και Γκόγκουα, μαζί και με την υπόλοιπη ελληνική αποστολή, συμμετέχουν από σήμερα και μέχρι την Τετάρτη, στο διεθνές προπονητικό καμπ της Μάλαγα.