Κυριακή 29 Ιαν 2023
ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ  Αποδρα σηαπο τηνΑλικαρνασο 0-2τονΗροδοτο
ξ Παναχαϊκή επικράτησε 2-0 του Ηρόδοτου εκτός έδρας για την 13η αγωνιστική της Super League 2.

Mε τους τρεις βαθμούς από την έδρα του Ηρόδοτου έφυγε η Παναχαϊκή καθώς επικράτησε 2-0 εκτός έδρας για την 13η αγωνιστική της Super League 2. Κάπως έτσι η Παναχαϊκή έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της Κηφισιάς που βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Να θυμίσουμε ότι ο Ηρόδοτος παρατάχθηκε δίχως τον προπονητή του Ηλία Φυντάνη, ο οποίος είσηχθη στο νοσοκομείο.

Το “φιλμ” της αναμέτρησης:
3′ Ο Χαντί εκτέλεσε φάουλ, αλλά η κεφαλιά του Αλεξόπουλου ήταν άστοχη.
6′ Άστοχη ήταν και η απευθείας φάουλ του Λινάρδου.
18′ Το σουτ του Γρηγορόπουλου κόντραρε στο κεφάλι του Λαρρέα και κατέληξε κόρνερ.
20′ Άστοχο σουτ του Μπουρλάκη από καλή θέση.
22′ Εντυπωσιακό, αλλά άστοχο το ψαλίδι του Ντότη.
26′ Ο Χαντί εκτέλεσε φάουλ, ο Μπουρλάκης έπιασε κεφαλιά, αλλά έστειλε τη μπάλα εκτός.
36′ ΓΚΟΛ 0-1. Γύρισμα του Καρακλάιτς από αριστερά για τον Παναγιώτη Λινάρδο, αυτός έκανε το σουτ με τη μία με το αριστερό κι έστειλε τη μπάλα στο δεξί “παράθυρο” της εστίας του Γκόλοβιτς ανοίγοντας το σκορ.
42′ Έντονος διαπληκτισμός ανάμεσα στον Έλιοτ και τον Χαντί, ενώ νωρίτερα είχε προηγηθεί ανάμεσα σε Φράτροβιτς και Λαρρέα. Αποτέλεσμα ήταν να “κιτρινιστούν” όλοι.
43′ Η Παναχαϊκή ζήτησε πέναλτι για χέρι αμαυνομένου του Ηροδότου εντός περιοχής σε σουτ του Λινάρδου, με τον Αλάμπεη να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι.
50′ Στο γύρισμα του Μπουρλάκη ούτε ο ο Αλεξόπουλος, ούτε ο Χαντί μπόρεσαν να γίνουν απειλητικοί με τον Φερνάντεζ τελικά να κόβει.
60′ Ο Μάρκοβιτς προσπάθησε να απειλήσει με σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Θεοδωράκη.
61′ Νέα επέμβαση του Θεοδωράκη, αυτή τη φορά σε σουτ του Γρηγορόπουλου, διώχνωντας σε κόρνερ το οποίο πέρασε έπειτα ανεκμετάλλευτο για την Κρητική ομάδα.
64′ Σειρά τρων φιλοξενούμενων να δημιουργήσουν με σουτ του Τριμμάτη, αλλά ο Γκόλοβιτς απομάκρυνε δύσκολα.
66′ Η κεφαλιά του Πιτσόλη, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ήταν άστοχη.
70′ Άστοχο το μακρινό σουτ του Καρακλάιτς.
84′ ΓΚΟΛ 0-2. Η Παναχαϊκή διπλασίασε τα τέρματά της, με τον Βαγγέλη Αλεξόπουλο να κερδίζει τις κόντρες στην περιοχή του Ηροδότου και με σουτ να νικά τον Γκόλοβιτς.
86′ Εξαιτρετική επέμβαση του του Γκόλοβιτς σε φαλταριστό πλασέ του Κρακλάιτς. Ο τερματοφύλακας του Ηροδότου εκτινάχθηκε στο αριστερό “Γ” και παραχώρησε κόρνερ.
87′ Η σειρά του Κωνσταντακόπουλου να σουτάρει, με τη μπάλα περνά ελάχιστα άουτ.
90+1′ ΔΟΚΑΡΙ. Ο Ν. Καρακλάιτς έπιασε την καρφωτή κεφαλιά, μετά από σέντρα του Λιοφάγου, τραντάζοντας το οριζόντιο δοκάρι του Γκόλοβιτς.