Σάββατο 25 Μάι 2019
Μία νίκη πριν από τον τίτλο ο Ολυμπιακός

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 22-17 την ΑΕΚ και έκαναν το 2-1 στη σειρά των τελικών της Α1 χάντμπολ

«Αγγίζει» τον τίτλο… Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 22-17 της ΑΕΚ την Παρασκευή (24/5) στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη», κάνοντας το 2-1 στη σειρά των τελικών της Α1 χάντμπολ των ανδρών.

Έτσι, οι παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα κράτησαν την έδρα τους και πλέον απέχουν μία νίκη από την κατάκτηση και του φετινού πρωταθλήματος.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Αραπακόπουλους με 6 γκολ ενώ σε μεγάλη μέρα βρέθηκε και ο γκολκίπερ Τσιλιμπάρης. Από πλευράς φιλοξενούμενων, όλα τα λεφτά ήταν ο Αργυρού με 7 γκολ.

Η Ένωση βρέθηκε μπροστά με 1-2 στο ξεκίνημα ωστόσο ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό και με ένα επί μέρους 6-1 προηγήθηκε με 7-3. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να έχουν την υπεροχή, «στραγγαλίζοντας» τους φιλοξενούμενους με την άμυνά τους και έτσι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τους βρήκε στο +5 (12-7).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι», ήλεγξαν τον ρυθμό και διατήρησαν το προβάδισμά του. Μάλιστα, ακόμα και όταν βρέθηκαν στο 43’ να αγωνίζονται με δύο παίκτες γηπέδου συν τον τερματοφύλακα, έχοντας φορτωθεί με τέσσερα δίλεπτα, δεν επέτρεψαν στην ΑΕΚ να ροκανίσει τη διαφορά. Στα λεπτά που απέμεναν, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν πάλι και κάπως έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 22-17.

Πλέον, η σειρά μεταφέρεται στο ΟΑΚΑ την Τρίτη (28/5), όπου αν νικήσει ο Ολυμπιακός, στέφεται πρωταθλητής.

Ολυμπιακός – ΑΕΚ 22-17

Τα πεντάλεπτα:1-1, 3-2, 5-2, 5-3, 9-5, 12-7 (ημ), 13-8, 15-10, 16-12, 17-13, 19-16, 22-17

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ(Γιώργος Ζαραβίνας): Κρητικός 1, Τζηράς 1, Λέμος 2, Μούγιτς, Ρέινα 5, Τερλέτσκι, Κανδύλας, Σανίκης 1, Μπούμπαλο 1, Κόντης, Λιάπης 4, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 6, Χάλαρης, Τσίλης 1.

ΑΕΚ(Ανδρέας Τρουπής): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης, Π. Νικολαΐδης 1, Συγγάρης, Μπάλαζ 2, Ραντούλοβιτς, Αλβανός, Μπάγιος, Γιάκομπσεν, Παπαδιονυσίου, Δομπρής 3, Μυλωνάς, Νταρσουλάν, Αργυρού 7, Παλεβίτσιους 3, Βραζάλιτσα.