Κυριακή 01 Μάρ 2020
Πάλι ισοπαλία για την Ακαδημία των Σπορ που ''έβγαλε τα μάτια της '' μόνη της!!!

Κορυφαίος για την Πατρινή ομάδα ο τερματοφύλακας Τάσος Διαμαντόπουλος

Κέρδος οι τέσσερεις παίδες που αγωνίστηκαν στην 16αδα της ανδρικής ομάδος!!!

Ακαδημία των Σπορ – Ο.Φ. Νέας Ιωνίας = 25-25 (ημ.15-11).

Διαιτήτευσαν οι: Φωτακίδης – Κινατζίδης.

Τα 5λεπτα: 1-1, 3-4, 7-6, 11-8, 14-9 , 15-11 (ημίχρονο), 17-12, 20-16, 22-19, 23-20, 24-21, 25-25.
Οι 2λεπτες αποβολές: 4-3. Τα πέναλτι: 2/2 και 3/1.

Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση μεταξύ Ακαδημίας των Σπορ Πάτρας και της Νέας Ιωνίας. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες, με σκορ 25-25 (15-11 ημίχρονο), παρότι η ομάδα της Πάτρας έδειξε μετά 15 λεπτό να ελέγχει τον αγώνα με μία διαφορά που κυμαινόταν από 3-5 γκολ. Στο τελευταίο 5λεπτο όμως τα απανωτά και τραγικά λάθη των παικτών του Γιάννη Παπαγιαννόπουλου, έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να σημειώσουν τέσσερα γκολ έναντι ενός της Ακαδημίας και να φύγουν δικαίως με τον βαθμό της ισοπαλίας από την Πάτρα.

Ο  έφορος της Ακαδημίας των Σπορ Τάκης Στεμιτσιώτης δήλωσε  μετά το ισόπαλο αποτέλεσμα κόντρα στη Νέα Ιωνία:

"Αρχής γενομένης από τον σημερινό αγώνα - έρχεται και συνέχεια-κερδίσαμε τέσσερις παίδες αθλητές από αγωνίστηκαν με την ανδρική ομάδα. Και οι τέσσερις προέρχονται από τις υποδομές μας και την δουλειά που γίνεται χρόνια τώρα. Κάποιοι επιλέγουν να τους κόψουν το μέλλον στο άθλημα. Εμείς λέμε όχι. Προειδοποιούμε όλους τους συντελεστές του αθλήματος ότι στον επόμενο αγώνα θα κατεβάσουμε διπλάσιους παίδες, στον μεθεπόμενο τριπλάσιους και ούτω καθεξής, εάν θέλουμε το μέλλον του αθλήματος στην περιοχή μας να παραμείνει στον χώρο. Συγχαρητήρια στην ομάδα της Νέας Ιωνίας για την αγωνιστικότητα και το πάθος που έδειξε για να πάρει τουλάχιστον τον ένα βαθμό".

Ακαδημία των Σπορ (Γ. Παπαγιαννόπουλος): Διαμαντόπουλος, Ρουσσόπουλος 1, Ευθυμίου, Παναγιωταρόπουλος 5, Παπαγιαννόπουλος Χ. 3, Παπαγιαννόπουλος Αλ. 2 , Γεωργίου 9, Πάντος , Μάρκοβιτς, Τόμσον 2, Μπισκανάκης, Μεταξάς, Τόμοβιτς 1, Ακριδόπουλος, Σκαρλάτος, Κολλύρης 2.