Πέμπτη 23 Νοέ 2017
Handball Premier League : ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 26-23

Η ΑΕΚ ήταν η θριαμβεύτρια του ντέρμπι της όγδοης αγωνιστικής της Handball Premier League , καθώς επικράτησε με 26-23 του ΠΑΟΚ. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα του ΠΑΟΚ στο φετινό πρωτάθλημα και δίνει την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να μείνει μόνος πρώτος σε περίπτωση που δεν χάσει από τον Αερωπό στην Έδεσσα.

Οι Κιτρινόμαυροι, που αγωνίστηκαν χωρίς τον αρχηγό τους Παναγιώτη Νικολαΐδη, πήραν τα ηνία του ματς από την αρχή και 10 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου είχαν προβάδισμα 6 γκολ (10-4). Οι Θεσσαλονικείς, κατάφεραν να μειώσουν σε 14-10, πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια.

Οι παίκτες του Στέλιου Σεϊρεκίδη μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και πλησίασαν στο γκολ (17-16) με τον Τσίλη. Από εκείνο το σημείο και μετά οι γηπεδούχοι ξύπνησαν και ξέφυγαν με 5 τέρματα (25-20) με τον Μυλωνά λίγα λεπτά πριν ληξή. Μέχρι την λήξη η ΑΕΚ διαχειρίστηκε το προβάδισμά της και πήρε μία πολύ σημαντική νίκη (26-23).

Κορυφαίοι για την ομάδα του Νίκου Γραμματικού ήταν οι Λόκεν, Χόγκας και ο τερματοφύλακας Ραντούλοβιτς. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Βεσελίνοβιτς και Τσίλης.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Τα πεντάλεπτα: 0-1, 4-2, 5-2, 8-4, 11-7, 14-10 (ημχ.), 16-13, 17-16, 21-18, 23-19, 25-20, 26-23

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Χρ. Νικολαΐδης, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 1, Γεωργιάδης 2, Χόγκας 7, Ζαμπούνης, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Αντωνιάδης, Λόκεν 7, Δομπρής, Βαμβακάς, Βραζάλιτσα 4, Μυλωνάς 5, Αλικάκος

ΠΑΟΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αραμπατζής 2, Παλάσκας 1, Γουργούμης, Τσίλης 6, Ν. Νικολαΐδης, Κοκώνης 2, Αποστόλου, Πετρίδης 2, Καλόμοιρος, Μαστορογιάννης, Πέγιοβιτς 1, Κέζιτς 1, Κυπραίος, Κολοβός, Βεσελίνοβιτς 8, Κοτανίδης