Κυριακή 08 Οκτ 2017
Ήττα για την Ακαδημία με 26-25

Νίκη θρίλερ της Νέας Ιωνίας με την Ακαδημία των Σπoρ

Με ήττα ξεκίνησε το πρωτάθλημα της Α2 εθνικής κατηγορίας χαντ-μπολ ανδρών η Ακαδημία των Σπορ αφού ηττήθηκε στην Νέα Ιωνία με σκορ 26-25 σε ένα ματς ακατάλληλο για καρδιακούς που κρίθηκε στο τέλος.

Στα πρώτα 25 λεπτά το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο. Στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου η ομάδα της Πάτρας έμεινε χωρίς γκολ και η Νέα Ιωνία προηγήθηκε με 10-7.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι διατήρησαν μέχρι το 48’ το προβάδισμα, αλλά οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και ισοφάρισαν. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες είχαν πολλά χαμένα σουτ αλλά η Νέα Ιωνία δεν έχασε τον έλεγχο, ήταν πιο εύστοχη από τον αντίπαλο και πήρε το ματς.

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΤΩΝ ΣΠΟΡ ΠΑΤΡΑΣ 26-25

Πεντάλεπτα: 3-2, 4-4, 6-5, 7-6, 7-7, 10-7 (ημ), 12-10, 14-12, 17-15, 23-23, 25-24, 26-25 (τελ)

Ν. ΙΩΝΙΑ: (Μπένιας) Τηνιακός, Ράμμος 2, Τζούκας 1, Κούτσης 4, Βαλούρδος 6, Γκουλής, Μπίλος 2, Συμεωνίδης, Παπουτσής 3, Μαυρομάτης, Χρόνης, Ιατρίδης, Κωνσταντέλος, Οικονόμου 2, Λουκιδέλης, Γιαννόπουλος 6.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΤΩΝ ΣΠΟΡ: (Παπαγιανόπουλος) Διαμαντόπουλος, Καλούδης 1, Γαβριήλ – Μπακόπουλος, Παναγιωτακόπουλος 5, Μαρκάτος 1, Λάγκης, Βύρλος, Παπαγιαννόπουλος 4, Γεωργίου 5, Παπαδόπουλος, Τόμοβιτς 6, Μάρκοβιτς 3, Χαραλαμπάκης, Κωνσταντινίδης, Τριανταφύλλου, Παπαλέξης.

Διαιτητές: Κουτσός, Παπαματθαίου. Πέναλτι: 2/3, 5/8. Δίλεπτες: 8/4

Ο Γιάννης Παπαγιαννόπουλος δήλωσε για τον αγώνα:

< Δυστυχώς δεν μπορέσαμε να αποδράσουμε από την Νέα Ιωνία με τους δύο βαθμούς της νίκης. Τα παιδιά στάθηκαν πολύ καλά σε όλη την διάρκεια του αγώνα αλλά οι λεπτομέρειες είναι αυτές που κρίνουν την έκβαση ενός αγώνα. Το ότι χάσαμε τρία πέναλτι αυτό και από μόνο του λέει πολλά. Ας τα είχαμε βάλλει και να είχαμε κερδίσει. Είμαι υποχρεωμένος να δώσω συγχαρητήρια στους αθλητές μου για την εμφάνιση τους καθώς και στους αντιπάλους μας που δίκαια έφτασαν στην νίκη. Η συνέχεια μας ανήκει και θέλω να πιστεύω ότι από αγώνα σε αγώνα θα πηγαίνουμε καλύτερα >.