Έκανε το καθήκον της η Ακαδημία των Σπορ. Έπαιξε για να κερδίσει κ μόνον

Έκανε το καθήκον της η Ακαδημία των Σπορ. Έπαιξε για να κερδίσει κ μόνον.

Αγρία Κένταυρος Βόλου – Ακαδημία των Σπορ= 19 – 23 (8 - 12)

Διαιτήτευσαν οι: Θεοδοσίου - Βαγγελτζίκης.

Τα 10λεπτα: 3 – 4, 3 - 6, 5 – 7, 6 – 7,8 – 9,8 – 12, 9 - 14, 10 – 16, 12 – 18, 16 – 21, 18 – 22, 19 - 23.

Τα 2λέπτα.7 - 9. Τα πέναλτι: 3/3, 6/4.

Η Πατρινή ομάδα έπαιξε για την νίκη και έλεγχε τον ρυθμό του αγώνα από το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού έως το τέλος. Πήρε την διαφορά ασφαλείας στο σκορ σχεδόν από το α΄ δεκάλεπτο που την κράτησε μέχρι το τέλος στοχεύοντας μόνον στην νίκη και όχι στην ποιότητα του παιχνιδιού μιας και αυτός ήταν ο στόχος της. Η ομάδα του Γιάννη Παπαγιαννόπουλου αν και προερχόταν από μεγάλο κενό έδειξε να είχε διαβάσει τον αντίπαλο εκμεταλλεύτηκε την αστοχία του σε πολλά σουτ και έφτανε στο εύκολο γκολ παίζοντας με την διαχείριση του χρόνου για να πάρει τους δύο βαθμούς που ήταν το ζητούμενο.

Ο έφορος της Ακαδημίας των Σπορ Κώστας Διαμαντόπουλος δηλώνει:

< Ξέρουμε πολύ καλά που βαδίζουμε και τι θα συναντήσουμε στην συνέχεια των αγώνων όλων των ομάδων του ομίλου που θα έχουν βαθμολογικό ενδιαφέρον που θα σχετίζεται με την θέση της ομάδος μας στον βαθμολογικό πίνακα. Εμείς έχουμε στοχεύσει αυτό που πρέπει και κάνουμε, και το προσπαθούμε με όλα μας τις δυνάμεις, με μια μεγάλη προσπάθεια η ομάδα να μην κινδυνεύσει και να παραμείνει στο τέλος στην κατηγορία. Μια τέτοια στόχευση είχε και αγώνας μας στον Βόλο και όχι η ποιότητα του παιχνιδιού >.

Αγριά Βόλου: (Ι. Ζήκος): Μακρής 3, Κρατηράς 1 , Κουρίδης, Δρενοβιάδης 2, Κίσκηρας, Αρβανιτίδης 4, Οικονόμου 1, Καρανάσιος 4, Καραπαναγιωτίδης, Κρανιώτης, Καποτάς, Σαμαράς, Μιχαηλίδης 4, Χούστης, Χαλκιάς.

Ακαδημία των Σπορ: (Γιάννης Παπαγιαννόπουλος): Διαμαντόπουλος Διάφας, Κοτοπούλης, Μήλας 2, Παναγιωταρόπουλος 3, Μαρκάτος 1, Βύρλος 2, Παπαγιαννόπουλος, Γεωργίου 7, Γιούπης, Μάρκοβιτς 3, Χαραλαμπάκης, Κωνσταντινίδης, Τριανταφύλλου, Τόμοβιτς 5.