Παρασκευή 26 Ιαν 2018
Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 26-22

Ο Ολυμπιακός επικρατώντας του ΠΑΟΚ (26-22) στο ντέρμπι της αγωνιστικής, παρέμεινε πρώτος και αήττητος (12 νίκες, μία ισοπαλία) και έκανε ένα καθοριστικό βήμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος. Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Σανίκης με 8 τέρματα και τον ακολούθησε ο Αλβανός με 5, ενώ για τον ΠΑΟΚ 8 είχε ο Βεσελίνοβιτς.

Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα δεν έδειξε να απειλείται σε κανένα σημείο του αγώνα και έφτασε έτσι σε μια μεγάλη νίκη και στο +4 από τους δεύτερους Θεσσαλονικείς. Από την αρχή οι Ερυθρόλευκοι πήραν προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων (4-0), με τον ΠΑΟΚ να αντιδράει και να πλησιάζει στο σκορ (6-4).

Όταν η ψαλίδα μειώθηκε, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό έτσι ένα λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου μέρους βρέθηκαν να προηγούνται με 15-8 με το τέρμα του Σανίκη. Ο Τσίλης μείωσε για τον ΠΑΟΚ, με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να είναι το 15-9.

Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στο δεύτερο μέρος, με τον Ολυμπιακό να προηγείται, τους Θεσσαλονικείς να πλησιάζουν και τους γηπεδούχους να πεισμώνουν και να αυξάνουν τη διαφορά των τερμάτων. Πιο συγκεκριμένα, όταν ο ΠΑΟΚ πλησίασε με τον Πέγοβιτς να διαμορφώνει το 18-16, ο Παπαδιονυσίου έδωσε σκορ στους Ερυθρόλευκους κάνοντας το 19-16 σε ένα κρίσιμο (από ψυχολογικής άποψης) σημείο του αγώνα.

Ακολούθησαν οι Αλβανός, Παπαδιονυσίου και Τζηράς για να φτάσει η διαφορά στα πέντε τέρματα (25-20). Ο Βεσελίνοβιτς μείωσε για τον ΠΑΟΚ με τελικό σκορ να είναι 26-22, και τον Ολυμπιακό να κάνει ένα βήμα για την πρωτιά της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος.

Ολυμπιακός: Τζηράς 4, Σανίκης 8, Αλβανός 5, Παπαδιονυσίου 3, Κωστακίδης 2, Κανδύλας 2, Στούμπης, Σκρόμπιτς

ΠΑΟΚ: Κυπραίος 4, Παλάσκας 4, Βεσελίνοβιτς 8, Νικολαΐδης, Τσίλης 2, Κοκκώνης, Μαστορογιάννης, Πέγιοβιτς