Ήττα με παράπονα για την διαιτησία απο την Ακαδημία Πάτρας

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΤΩΝ ΣΠΟΡ – ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ.=30-32(17-15).

Διαιτήτευσαν οι: Συρεπίσιος – Μερτινιάν.

Τα 5λεπτα:2-3,5-5,8-7,10-10,15-14,17-15,20-17,22-19,24-23,24-26,27-29,30-32.

Οι 2λεπτες αποβολές:3-2. Τα πέναλτι: 4/1-4/3.

Κόκκινες: 2-0.

Δεν κατάφερε η Ακαδημία των Σπορ να φύγει με το κόκκινο φύλλο αγώνα μέσα στην Πάτρα επί του φιλόδοξου Ιωνικού Ν.Φ. σε ένα γήπεδο κατάμεστο από φιλάθλους, όπου κατάφεραν οι διαιτητές του αγώνα με τα σφυρίγματα τους να τους εξοργίσουν και να διαμαρτύρονται για τις αποφάσεις τους ιδιαιτέρως στο τελευταίο 15λεπτο του παιχνιδιού. Οι Πατρινοί κατάφεραν και είχαν στο α΄ ημίχρονο ένα προβάδισμα στο σκορ 2-3 γκολ και μάλιστα δεν πτοήθηκαν από την απευθείας αυστηρή κόκκινη στον Ι. Τριανταφύλλου στο 24΄, που σημειωτέον δεν είχε δεχτεί ούτε κίτρινη κάρτα μέχρι το σημείο εκείνο.

Στην επανάληψη του ημιχρόνου οι παίκτες του Γιάννη Παπαγιαννόπουλου κατάφεραν και άνοιξαν την ψαλίδα της διαφοράς του σκορ στα τέσσερα τέρματα έως το 49΄ του αγώνα, όπου από τα σφυρίγματα των διαιτητών κυρίως, γύρισε τούμπα το σκορ και ο Ιωνικός πήρε μια διαφορά υπέρ του δύο γκολ, όπου την κράτησε μέχρι το τέλος του αγώνα και πήρε την νίκη.

Στο 58΄.09΄΄ αποβλήθηκε ο προπονητής της Ακαδημίας Γιάννης Παπαγιαννόπουλος, διότι σταμάτησε με το πόδι του την μπάλα που κατευθυνόταν άουτ προς το μέρος του. Μάλιστα οι διαιτητές σημείωσαν στο φύλλο αγώνος ότι τους είπε: < Δεν χρειάζεται την βοήθεια σας ο Ιωνικός >.

Ο έφορος τμήματος της Ακαδημίας των Σπορ Τάκης Στεμιτσιώτης έκανε την παρακάτω δήλωση:

< Δεν είμαστε οι υπεύθυνοι να κρίνουμε την διαιτησία. Υπάρχει το βίντεο του αγώνα που φαίνονται όλες οι φάσεις και ο κάθε αρμόδιος μπορεί να κρίνει. Μας στενοχώρησε το γεγονός ότι εξοργίστηκαν άπαντες στις κερκίδες, από τον πιο μικρό θεατή μέχρι τον πιο μεγάλο και μας προβληματίζει ταυτόχρονα, διότι ιδιαίτερα τα τελευταία χρόνια προσπαθούμε για την ανάπτυξη του αθλήματος στην περιοχή και σήμερα όλα τα παιδιά ήταν παρόντες σε μια εικόνα του αθλήματος που δεν είναι και τόσο ευχάριστη. Σήμερα καταλάβαμε πολλά. Μια φάση όμως δεν καταλάβαμε: κλέβουμε την μπάλα στην άμυνα μας, ο παίκτης μας περνά δύο αντιπάλους με διαδοχικές ντρίμπλες, σημειώνει το πέμπτο γκολ της διαφοράς στο 42΄ και οι διαιτητές γυρίζουν την φάση πίσω στην άμυνα μας, ως πλεονέκτημα, διότι ο Γεωργίου που σημείωσε το γκολ πιέστηκε και πάτησε γραμμή, άρα πάμε πίσω στο πλεονέκτημα!!!>.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΤΩΝ ΣΠΟΡ (Γιάννης Παπαγιαννόπουλος): Διαμαντόπουλος, Διάφας, Κοτοπούλης, Μήλας, Παναγιωταρόπουλος 4, Μαρκάτος 2, Βύρλος, Παπαγιαννόπουλος 6, Γεωργίου 12, Γιούπης, Λάγκης, Μάρκοβιτς 4, Χαραλαμπάκης, Κωνσταντινίδης, Τριανταφύλλου, Τόμοβιτς 2.

ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ. (Ευάγγελος Μαντζόπουλος): Εμμανουήλ, Αργυράκης 6, Κώστας, Μπούτος 2, Θεοδωρόπουλος 2, Αντωνιάδης, Κρητικός, Αντωνόπουλος 5, Μπιτόπουλος 8, Βασιλείου, Μάγκος 3, Μαυροφρύδης 1, Σωτηρίου, Καψάλης, Καπετάνιος, Μπουλούμπασης 5.