Δευτέρα 20 Φεβ 2017
Ήττα στο Λουτράκι για τους "πράσινους" που αγωνίσθηκαν με την εφηβική ομάδα

Με νικητή την γηπεδούχο ομάδα ΒΑΟΛ και με την ψαλίδα του σκορ να ανοίγει κυρίως στο β΄ ημίχρονο τελείωσε η αναμέτρηση στο Λουτράκι με σκορ 30-14. Η Ακαδημία των Σπορ που παρουσιάστηκε στον αγώνα να αγωνισθεί κυρίως με την εφηβική της ομάδα (απουσίαζαν εννέα παίκτες από την 16αδα) κατάφερε μόνον το πρώτο 20λεπτο να βρίσκεται μέσα στο παιχνίδι μιας και το σκορ κυλούσε γκολ-γκολ.

Στη συνέχεια η δυνατή άμυνα των γηπεδούχων, η αστοχία και η απειρία των φιλοξενουμένων έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να βρουν εύκολες λύσεις για το γκολ και σιγά – σιγά άνοιξαν την ψαλίδα του σκορ και η λήξη της αναμέτρησης τους βρήκε νικητές του παιχνιδιού.

Ο Γιάννης Παπαγιαννόπουλος δήλωσε σχετικά:

"Δυστυχώς είμαστε μακριά από την Αθήνα και δεν έχουμε την δυνατότητα να κάνουμε πολλούς αγώνες. Συνειδητά επιλέξαμε να μην αγωνισθούν εννέα παίκτες της 16αδας, για να πάρουν αρκετό χρόνο συμμετοχής κυρίως οι έφηβοι αθλητές μας που έχουμε προωθήσει στην ανδρική ομάδα για απόκτηση εμπειριών, που θα μας φανούν χρήσιμες στο μέλλον. Μας απομένει ένας αγώνας στην Πάτρα για την λήξη του πρωταθλήματος με στόχο πάντα την πρώτη θέση που θα μας οδηγήσει στα μπαράζ".

ΒΑΟ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΤΩΝ ΣΠΟΡ = 30-14 (ημ.13-8).

Διαιτήτευσαν οι: Σκαπέρας-Γιαβρούντας.

Τα 5λεπτα: 1-2,4-4,4-5,7-7,11-7,13-8,17-8,19-9,22-10,24-11,26-12,30-14.

ΒΑΟ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ ( Π. Παπαδόπουλος): Γ. Αικατερίνης 8, Χ. Πλιαγούρας 1, Μ. Γκίκας 5, Α. Κάπας, Θ. Μπάμπης 1, Π. Παπαδόπουλος 2, Ν. Παλαιολόγος, Χ. Μαρινάκης, Κ. Βλαχογιώργος, Δ. Παππάς, Ε. Οικονόμου 2, Α. Φίλης, Κ. Βασιλειάδης 7, Α. Ρουμελιώτης 4.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΤΩΝ ΣΠΟΡ (Γ. Παπαγιαννόπουλος): Τ. Διαμαντόπουλος, Μ. Μάρκοβιτς 3, Δ. Βύρλος 1, Π. Παπαλέξης, Φ. Χαραλαμπάκης, Δ. Μακρυδάκης 2, Π. Μαρκάτος, Δ. Καλούδης 4, Γ. Παπαδόπουλος 1, Κ. Παναγιωταρόπουλος 1, Ν. Διάφας, Α. Τσάμης, Κ. Κωνσταντινίδης 2, Ε. Βύρλος, Η. Παπανικολάου,

2λεπτα: 3/3 – 3/3,

Πέναλτι: 2/1 – 0/4.