Monday 16 Oct 2017
Ξ
Click to enlarge

Σε ένα παιχνίδι γεμάτο σασπένς σχεδόν κατάμεστο από φιλάθλους, Ακαδημία των Σπορ Πάτρας και Έσπερος Καλλιθέας ήρθαν ισόπαλοι με σκορ 28-28, για τη τη δεύτερη αγωνιστική της Α2 Ανδρών.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το πρώτο δεκάλεπτο, με το σκορ να είναι ισόπαλο με 3-3. Μετά το σημείο αυτό, η Ακαδημία, ανέβασε στροφές και με ένα σερί 5-1, βρέθηκε να προηγείται με 8-4 στο 15'. Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι του Νίκου Τσαφαντάκη, κάλυψαν τη διαφορά και βρέθηκε στην ανάπαυλα να προηγείται με 13-14 και τη συνέχεια να προδιαγράφεται συναρπαστική.

Στην επανάληψη οι παίχτες του Γιάννη Παπαγιαννόπουλου-Ελένης Αραβαντινού βρέθηκαν να προηγούνται με 23-21 στο

45', όμως ο Έσπερος ισοφάρισε στο 50' σε 24-24 και από εκεί και πέρα το παιχνίδι πήγαινε γκολ-γκολ για να φτάσουμε στο τελευταίο λεπτό και στο 59.30 με το σκορ στο 28-28 και τον Έσπερο να κερδίζει πέναλτι, όμως ο Διαμαντόπουλος απόκρουσε τη ρίψη του Καυκούλα και στην επίθεση που ακολούθησε, το σούτ του Αλέξη Παπαγιαννόπουλου χτύπησε στο δοκάρι, βρίσκοντας τις δυο ομάδες ισόπαλες με τελικό σκορ 28-28

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΤΩΝ ΣΠΟΡ - ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 28-28

Πεντάλεπτα: 2-2, 3-3, 8-4, 9-7, 11-11, 13-14 ημ. 14-16, 19-18, 23-21, 24-24, 27-26, 28-28

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΤΩΝ ΣΠΟΡ: (Παπαγιανόπουλος-Αραβαντινού) Διαμαντόπουλος, Καλούδης 1, Γαβριήλ – Μπακόπουλος, Παναγιωτακόπουλος 7, Μαρκάτος 4, Λάγκης, Βύρλος 1, Παπαγιαννόπουλος 4, Γεωργίου 8, Τόμοβιτς 2, Μάρκοβιτς 1, Χαραλαμπάκης, Διάφας, Τριανταφύλλου, Παπαλέξης, Γαλάντες.

ΕΣΠΕΡΟΣ: (Τσαφαντάκης) Μπακαβέλος 3, Γκλαβόπουλος 2, Σιατιρλής 4, Μπανιάς, Λάλας 6, Καύκουλας 3, Ξανθόπουλος 2, Μάνθος, Θεοδοσόπουλος 1, Κοντούλης 4, Δαλέκος 3, Πολλάκης, Τουλούμης.

Διαιτητές: Καραπάνος- Αβράμης. Πέναλτι: 4/4 - 2/3 Δίλεπτες: 3-8