Κυριακή 17 Δεκ 2017
Νίκη για την Ακαδημία των Σπορ

Διαιτήτευσαν οι: Καραπάνος - Αβράμης

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 2-4, 5-6, 7-7, 9-9, 14-9 (ημ.), 16-11, 19-13, 21-15, 24-17, 26-20, 29-23.

Δίλεπτα: 2-6. Πέναλτι: 2/5-2/3

Καθαρή νίκη και σημαντική νίκη η Ακαδημία των Σπορ πανηγύρισε επί του Λεωνίδα Αγίων Αναργύρων, όπου η ομάδα της Πάτρας επικράτησε 29-23 στο Κουκούλι για την 11η αγωνιστική της Α2 ανδρών και πήρε μεγάλη βαθιά βαθμολογική ανάσα. Η Ακαδημία μπορούμε να πούμε ότι έπαιζε με την ΄΄ πλάτη στον τοίχο ΄΄ μιας και η νίκη ήταν το μοναδικό αποτέλεσμα που χρειαζόταν. Η αχαϊκή ομάδα προερχόταν από τέσσερις διαδοχικές ήττες, αλλά προσγείωσε απότομα τον Λεωνίδα Αγίων Αναργύρων (είναι στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα) , με τους Κανέλλο Γεωργίου με 11 γκολ και Αλέξη Παπαγιαννόπουλο, με άλλα 8, να καθαρίζουν τη νίκη, ενώ παράλληλα ο τερματοφύλακας

Φώτης Χαραλαμπάκης είχε κατεβάσει πραγματικά ρολά πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση.

Το καθοριστικό σημείο στον αγώνα ήταν το τελευταίο πεντάλεπτο στο πρώτο ημίχρονο, όταν οι γηπεδούχοι με σερί 5-0, προηγήθηκαν 14-9. Στο 2ο ημίχρονο η Ακαδημία των Σπορ διατήρησε τον έλεγχο, κράτησε τη διαφορά και έφθασε στη 2η νίκη της στο πρωτάθλημα.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΤΩΝ ΣΠΟΡ (Γιάννης Παπαγιαννόπουλος): Διαμαντόπουλος, Διάφας, Κωνσταντάκης, Παναγιωταρόπουλος 1, Μαρκάτος, Παπαδόπουλος, Βύρλος, Α. Παπαγιαννόπουλος 8, Γεωργίου 11, Γιούπης 1, Μακρυδάκης, Μάρκοβιτς 2, Χαραλαμπάκης, Κωνσταντινίδης 2, Τριανταφύλλου, Τόμοβιτς 4.