Τετάρτη 23 Μάι 2018
"Σπάσιμο" έδρας από την ΑΕΚ, 25-23 τον Ολυμπιακό

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Χόγκας και Μυλωνά η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 25-23 επί του Ολυμπιακού στου Ρέντη και πήρε το πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς της Handball Premier.

Ένα φανταστικό παιχνίδι είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι φίλοι του χάντμπολ στον πρώτο τελικό του πρωταθλήματος της Handball Premier. Σε ένα ματς με πολλές εναλλαγές στο σκορ η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 25-23 επί του Ολυμπιακού στου Ρέντη και πήρε το πλεονέκτημα έδρας.

Παρά το γεγονός ότι οι ερυθρόλευκοι μπήκαν πιο δυνατά στον τελικό οι παίκτες του Γραμματικού κατάφεραν με μεγάλη αντεπίθεση να πάρουν κεφάλι στο σκορ και στη συνέχεια έφτασαν στη νίκη χάρη στην άμυνα τους και τις αποκρούσεις του Ραντούλοβιτς.

Πρωταγωνιστές για τους κιτρινόμαυρους ήταν οι Χόγκας και Μυλωνάς που πέτυχαν από έξι τέρματα, ενώ τέσσερα πρόσθεσε ο Λόκεν που έδειξε να ανεβάζει την απόδοση του. Καθοριστικός ήταν και ο Ζαμπούνης που σε κρίσιμα σημεία σημείωσε γκολ που κράτησαν μπροστά τους κιτρινόμαυρους στο σκορ.

Από την άλλη ο Ολυμπιακός είχε σε φανταστική ημέρα τον Δημήτρη Τζηρά, όμως τα έντεκα τέρματα που πέτυχε δεν έφταναν για την ομάδα του.

Πλέον η σειρά των τελικών μεταφέρεται το απόγευμα του Σαββάτου στο ΟΑΚΑ (26/5, 15.00).

Το ματς: Δύο διαφορετικές εικόνες είδαμε στον τελικό. Στο πρώτο ημίχρονο οι επιθέσεις των δύο ομάδων ήταν εκείνες που έπαιξαν καθοριστικό ρόλο, ενώ στο δεύτερο εκείνο που μέτρησε περισσότερο ήταν οι τερματοφύλακες.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και κατάφερε να χτίσει από νωρίς μία διαφορά η οποία έφτασε μέχρι και τα τέσσερα τέρματα (8-4). Η ΑΕΚ όμως αντέδρασε και με την είσοδο του Συγγάρη κάτω από τα δοκάρια και σε συνδυασμό με την επιθετική άνοδο ολόκληρης της ομάδας άρχισε την αντεπίθεση της. Με επί μέρους 5-0 προσπέρασε στο σκορ και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 16-15.

Στο δεύτερο ημίχρονο όπως προαναφέραμε οι άμυνες και οι τερματοφύλακες ήταν εκείνοι που έπαιξαν πρωταγωνιστικό ρόλο. Τα γκολ έμπαιναν με το σταγονόμετρο και σχεδόν δέκα λεπτά πριν το τέλος με τέρμα του Ζαμπούνη η ΑΕΚ απέκτησε προβάδισμα τριών τερμάτων (22-19). Η αντίδραση του Ολυμπιακού ήταν άμεση και με τέρματα των Στούμπη και Τζηρά μειώσε στο γκολ 22-21 οκτώ λεπτά πριν το τέλος.

Με τέρματα των Βραζάλιτσα και Στούμπη το σκορ έγινε 23-22 για να δώσει εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων στην ΑΕΚ ο Μυλωνάς (24-22) σχεδόν τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Ο Στούμπης και πάλι μείωσε στο γκολ με τον Χόγκας να διαμορφώνει το τελικό 25-23 με 1.43 να απομένει για το τέλος. Για τη συγκεκριμένη φάση οι άνθρωποι του Ολυμπιακού διαμαρτυρήθηκαν έντονα για επιθετικό φάουλ πάνω στον Σανίκη.

Ολυμπιακός - ΑΕΚ 23-25

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-3, 8-6, 9-9, 13-13, 15-16 (ημ), 17-17, 17-18, 18-20, 19-21, 22-23, 23-25

Ολυμπιακός: Τζηράς 11, Κανδύλας 3, Αλβανός 1, Σανίκης 3, Πετρίσεβιτς 1, Παπαδιονυσίου 1, Στούμπης 3

ΑΕΚ: Λόκεν 4, Νικολαΐδης 1, Χόγκας 6, Μυλωνάς 6, Αργυρού 2, Ζαμπούνης 4, Βραζάλιτσα 2