Κυριακή 11 Μάρ 2018
Ήττα για την Ακαδημία των Σπορ στα Βριλήσσια

Με ήττα στις αποσκευές της από τα Βριλήσσια (29-21) γύρισε η Ακαδημία των Σπορ, πραγματοποιώντας μια αγνώριστη εμφάνιση στο σύνολο των αθλητών, μιας και όλοι σχεδόν βρέθηκαν μακριά από τον καλό τους εαυτό.

Δεν λειτούργησε ούτε η επίθεση, ούτε η άμυνα μιας και επιθετικά κυρίως στο α΄ ημίχρονο έγιναν δέκα λάθος πάσες στα χέρια των αντιπάλων που τους οδηγούσαν σε εύκολα γκολ. Αμυντικά άφηναν μεγάλα κενά και όσες φορές η γηπεδούχος ομάδα έπαιζε με λιγότερο παίκτη στην επίθεση λόγω 2λεπτης αποβολής, η Πατρινή ομάδα δέχτηκε τέσσερα γκολ.

Παρόλα τα λάθη του α΄ ημιχρόνου όταν στο 40΄ κατάφερε να ξανά μπει στο παιχνίδι και να πάει την διαφορά στα δύο γκολ 20-18, ούτε πάλι κατάφερε να κρατήσει το σκορ και η εμπειρία των παικτών των Βριλησσίων φάνηκε όταν πήραν μια διαφορά ασφαλείας την κράτησαν έως το τέλος, όπου δίκαια πήραν την νίκη.

Ο Γιάννης Παπαγιαννόπουλος δήλωσε: "Ήμασταν μακριά από τον καλό μας εαυτό λες και έβλεπα μια Ακαδημία να μπαίνει για πρώτη φορά σε γήπεδο. Δεν επιτρέπονται τέτοιες εμφανίσεις στο σύνολο των παικτών τόσο σε επίθεση όσο και στην άμυνα. Δεν λέω οι αντίπαλοι ήταν έμπειροι, αλλά και εμείς δεν γίνεται να παρουσιαζόμαστε σε έναν αγώνα και να κάνουμε τόσα πολλά λάθη. Πρέπει να συγκεντρωθούμε στις επόμενες τέσσερεις αγωνιστικές που απομένουν, διότι η υπόθεση παραμονή δεν έχει εξασφαλιστεί 100% και ιδιαιτέρα όταν εξαρτάσαι από τα αποτελέσματα άλλων ομάδων".

ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ: Καμπούρης, Γκουλέ, Λέκκας 1, Παναγόπουλος 2, Ντούσικος 8, Ορκάς 4, Τσαγκούνης 5, Μανιουδάκης, Κλέωπας 2, Λάσκος 2, Παπαϊωάννου, Χρόνης, Γιαννόπουλος 4, Φίλιππας, Κουτσόπουλος 1.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΤΩΝ ΣΠΟΡ (Γιάννης Παπαγιαννόπουλος): Διαμαντόπουλος, Διάφας, Μπούλης, Μήλας, Παναγιωταρόπουλος 2, Τόμοβιτς 2, Βύρλος, Αλ. Παπαγιαννόπουλος 4, Γεωργίου 4, Κωνσταντάκης, Μάρκοβιτς 4, Χαραλαμπάκης, Κοτοπούλης 3, Κωνσταντινίδης 1, Βλαστόπουλος 1.