Κυριακή 26 Νοέ 2017
Δεν τα κατάφερε η Ακαδημία των Σπορ

ΝΗΡΕΑΣ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ των ΣΠΟΡ ΠΑΤΡΑΣ = 31-22

Πεντάλεπτα: 2-2, 5-3, 8-6, 10-9, 14-11, 17-11 (ημ), 19-13, 21-15, 22-17, 25-18, 29-20, 31-22.

Διαιτητές: Τόλιος-Ανταλής, Δίλεπτες: 3/3, Πέναλτι 2/0 - 3/2

Κόκκινη: Βαλαβάνης (στο 20' γρονθοκόπησε αντίπαλο κρατήθηκε δελτίο).

Δεν κατάφερε η Ακαδημία των Σπορ στο Δαίς Αμαρουσίου να αντέξει μέχρι το τέλος και ηττήθηκε από τον γηπεδούχο Νηρέα με σκορ 31-22. Ο αγώνας μέχρι το 25΄ λεπτό κυλούσε γκολ – γκολ και οι γηπεδούχοι με την εμπειρία που διαθέτουν με ένα ξέσπασμα στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους ξέφυγαν στο σκορ και έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα έξι γκολ, 17-11. Στην επανάληψη στο 44΄ οι παίκτες της Ακαδημίας κατάφεραν προς στιγμή να κάνουν την ανατροπή με το σκορ να δείχνει 21-17, αλλά οι λάθος πάσες και βιαστικές ενέργειες, επέτρεψαν στον Νηρέα να αυξήσουν την διαφορά και να πάρουν την νίκη, καθώς στο τελευταίο δεκάλεπτο ανέβασαν την διαφορά ακόμη ψηλότερα.

Πρέπει να σημειωθεί ότι η Πατρινή ομάδα έπαιζε χωρίς δύο βασικούς της παίκτες της 7άδας, Αλέξη Παπαγιαννόπουλο και Παναγιώτη Παναγιωταρόπουλο, διότι ήταν τραυματίες από τον προηγούμενο αγώνα με τα Βριλήσσια.

Ο Γιάννης Παπαγιαννόπουλος δήλωσε μετά τον αγώνα:

< είμαστε ικανοποιημένοι από την προσπάθεια των παιδιών στον αγώνα, διότι για άλλη μια φορά δείξαμε ότι παρά τις απουσίες μας δεν παρατήσαμε το παιχνίδι και κυνηγήσαμε το σκορ. Είχαμε αρκετές απουσίες βασικών παικτών μας λόγω τραυματισμών και επαγγελματικών υποχρεώσεων και μοιραία οι μικροί σε ηλικία αθλητές πλέον θα παίρνουν το ΄΄ βάπτισμα του πυρός ΄΄ για να αποκτήσουν εμπειρίες και σιγά- σιγά να εγκλιματίζονται στο κλίμα της ανδρικής ομάδος. Συνεχίζουμε είμαστε μέσα στους στόχους μας για την παραμονή μας στην κατηγορία >.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ των ΣΠΟΡ: ( Γ. Παπαγιαννόπουλος): Διαμαντόπουλος, Διάφας, Κωνσταντάκης 1, Αγγελής, Παπαδόπουλος, Βύρλος, Κουνιώτης, Γεωργίου 9, Λύγκας, Μακρυδάκης 2, Μάρκοβιτς 2, Χαραλαμπάκης, Κωνσταντινίδης 2, Τσάμης, Τόμοβιτς 6.