Κυριακή 05 Νοέ 2017
Ακαδημία των Σπορ

Αγχωμένη μπήκε στο ματς η Ακαδημία των Σπορ με τον Κένταυρο Αγριάς στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της Α2 ανδρών, σε εναν αγώνα μεταξύ δυο ομάδων που έχουν στόχο την αποφυγή του υποβιβασμού. Με την πάροδο του χρόνου οι παίκτες της Πατρινής ομάδος κατάφεραν και με την βοήθεια των φιλάθλων τους να αποβάλουν το άγχος, βρήκαν τον ρυθμό τους στην επίθεση σε συνδυασμό με την αλλαγή άμυνας και σιγά- σιγά αύξησαν την διαφορά μέχρι το τέλος του α΄ ημιχρόνου στα επτά γκολ. Στο α΄ ημίχρονο είχε στο τέρμα σε πολύ καλή ημέρα τον Τάσο Διαμαντόπουλο και εκτελεστή τον Παναγιωταρόπουλο. Στο β΄΄ ημίχρονο Γεωργίου και Καλούδης σε συνδυασμό με τον Μάρκοβιτς διατήρησαν με την εμπειρία τους την διαφορά στο σκορ, όπου έδωσε το δικαίωμα στον προπονητή τους να χρησιμοποιήσει όλους τους παίκτες και να καλύψουν τα κενά των τραυματισμών Βύρλου και Τόμοβιτς και την επιπόλαιη αποβολή (τρεις δίλεπτες) του Παναγιωταρόπουλου.

Ο διακριθείς Τάσος Διαμαντόπουλος τονίζει:

< ευχαριστούμε τους φιλάθλους μας που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμά μας. Ήταν ο έβδομος παίκτης μας. Σήμερα μαζί με τους συναθλητές μου δείξαμε ότι θέλαμε τον αγώνα και τον πήραμε. Πιστεύω με την πάροδο των αγώνων θα βρίσκουμε τα πατήματα μας στο γήπεδο και θα μας κάνει ποιό εύκολη την συνέχεια >.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ - ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΑΓΡΙΑ ΒΟΛΟΥ=28-20 (ΗΜ.16-9)

Πεντάλεπτα: 2-2, 3-4, 6-6, 12-6, 15-8, 16-9 (ημ), 17-11, 19-12, 21-14, 22-16, 26-19 28-20.

Ακαδημία των Σπορ (Γ. Παπαγιαννόπουλος): Διαμαντόπουλος, Καλούδης 2, Παναγιωταρόπουλος 4, Μαρκάτος 2, Παπαδόπουλος, Βύρλος 2, Παπαγιαννόπουλος 5, Γεωργίου 4, Τλούπας, Διάφας, Μακρυδάκης, Μάρκοβιτς 4, Χαραλαμπάκης, Κωνσταντινίδης 1, Γιούπης, Τόμοβιτς 4.

Διαιτητές: Αβράμης-Καραπάνος. Δίλεπτες: 3/1, πέναλτι: 4/4, 2/2.

Για πρώτη φορά έπαιξαν στο φετινό πρωτάθλημα ο Δημήτρης Μακρυδάκης (‘έλειπε για επαγγελματικούς λόγους) και οι φετινές προσθήκες στην ομάδα Βασίλης Τλούπας (τερματοφύλακας) και Άγγελος Γιούπης.