Κυριακή 25 Μάρ 2018
Προσπάθησε αλλά δεν τα κατάφερε στο τέλος η Ακαδημία

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΤΩΝ ΣΠΟΡ – ΑΟ ΝΗΡΕΥΣ = 26-31 (ημ. 14-13).

Διαιτητές: Κουτσός, Ψύλλος.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 6-4, 8-7, 9-8, 11-11, 14-13 (ημ.), 16-16, 16-19, 17-19, 20-22, 23-25, 26-31.

Δίλεπτα: 8-4 Πέναλτι: 2/5-5/6.

Στο 53΄ αποβλήθηκε ο Ε. Μπακόπουλος (κρατήθηκε το δελτίο του για αντιαθλητική συμπεριφορά) του Α. Ο. Νηρεύς, διότι έφτυσε τον Αλ. Παπαγιαννόπουλο.

Σε ένα από τα τελευταία… πονηρά παιχνίδια στην κανονική περίοδο, ο Νηρέας είχε σωστή αντίδραση, πέρασε νικηφόρα από την Πάτρα με αντίπαλο την Ακαδημία των Σπορ, 31-26 (ημ. 14-13) και πλέον βρίσκεται «αγκαλιά» με την 1η θέση και στο απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ ανόδου

Η Ακαδημία έβαλε δύσκολα στους πρωτοπόρους προηγήθηκε 14-13 στο πρώτο μέρος, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν και πάλι λύσεις ιδιαίτερα τα τελευταίο 10λεπτο του αγώνα που ήταν κ το ποιο κρίσιμο του παιχνιδιού. Οι παίκτες της Ακαδημίας είχαν το προβάδισμα στο σκορ για τα πρώτα 35΄ λεπτά, δεν μπόρεσαν όμως να επιβάλουν γρήγορο ρυθμό στον αγώνα, παρασύρθηκαν από τον αργό ρυθμό των αντιπάλων, όπου και στα κρίσιμα λεπτά έφταναν εύκολα στο γκολ που τους έδωσαν τελικά την νίκη.

Οι παίκτες της Ακαδημίας έκαναν αρκετά λάθη στην άμυνα, ιδιαίτερα όταν οι αντίπαλοι έπαιζαν με λιγότερους παίκτες, όπου ήταν καθοριστικά για την έκβαση του σκορ του αγώνος. Στον αγώνα δεν έπαιξε για πρώτη φορά φέτος ο Κανέλλος Γεωργίου, διότι ήταν τραυματίας.

Ο προπονητής Γιάννης Παπαγιαννόπουλος δήλωσε σχετικά:

< δυστυχώς δεν πιστέψαμε ότι θα μπορούσαμε να κερδίσουμε. Καλύψαμε με τον καλύτερο τρόπο το κενό του Κ. Γεωργίου, αλλά κάναμε πολλά λάθη στην άμυνα. Τα παιδιά δεν άντεξαν στην πίεση, οι αντίπαλοι μας πιο έμπειροι, επέβαλαν το ρυθμό τους ιδιαίτερα στα τελευταία λεπτά και μοιραίως χάσαμε τον αγώνα. Πλέον η παραμονή μας παίζεται στα χέρια τρίτων και θα περιμένουμε μέχρι τέλους στις τρείς επόμενες αγωνιστικές τα αποτελέσματα τους, για να δούμε αν θα παραμείνουμε στην Α2 >.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΤΩΝ ΣΠΟΡ (Γιάννης Παπαγιαννόπουλος): Διαμαντόπουλος, Πολίτης 4, Κοτοπούλης 4, Μήλας 3, Παναγιωταρόπουλος 3, Μαρκάτος 4, Διάφας, Βύρλος 1, Αλ. Παπαγιαννόπουλος, Γιούπης 1, Κουνιώτης, Μάρκοβιτς 1, Χαραλαμπάκης, Κωνσταντινίδης, Τριανταφύλλου , Τόμοβιτς 5.

ΑΟ ΝΗΡΕΥΣ (Μανώλης Γκούφας): Ζαλώνης 10, Στρούζας 2, Θεοδώρου 1, Στεφανίτσης 1, Σταύρου 2, Μπακόπουλος 1, Καλογερόπουλος, Καραδήμας, Αποστολόπουλος 2, Κελεπούρης, Παπαϊωάννου 1, Πάνου 6, Κακαβόγιαννης 5.