Monday 11 Nov 2019
abcd
Click to enlarge

Μέσα στην έδρα του Ποσειδώνα Λουτρακίου, ομάδα που την περσινή αγωνιστική περίοδο τερμάτισε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, οι παίκτες της Ακαδημίας των Σπορ κοίταξαν στα μάτια τους αντιπάλους τους και εάν ήταν προσεκτικοί σε καίριες φάσεις,  σίγουρα θα είχαν αποδράσει με τους δύο βαθμούς της νίκης.

Σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι και τέλος και είχε αρκετές εναλλαγές στο σκορ, όπου στο τέλος αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 23-23 και πήραν από ένα βαθμό.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκοράρισμα. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν σε ορισμένα σημεία μπροστά στο σκορ, όμως τελικά οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 11-10.

Στο δεύτερο μέρος, ο  Ποσειδώνας ξεκίνησε δυνατά και πήρε διαφορά τριών τερμάτων, όμως η Ακαδημία αντέδρασε και πέρασε ξανά μπροστά. Η ομάδα του Λουτρακίου είχε και πάλι απάντηση και 10 λεπτά πριν το τέλος έφτασε τη διαφορά στα 5 τέρματα (21-16). Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο έδειξαν μαχητικότητα και πλησίασαν ξανά φεύγοντας τελικά με το βαθμό της ισοπαλίας. Το χρυσό γκολ της ισοφάρισης πέτυχε ο Αλέξης Παπαγιαννόπουλος, δύο δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα.

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ – ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΤΩΝ ΣΠΟΡ = 23-23 (ημ. 11-10).

Διαιτητές: Φωκίτης – Λεφάκης.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 5-6, 7-8, 10-9, 11-10 (ημχ.) 15-12, 14-15, 16-15, 21-16, 22-20, 23-23.

Δίλεπτα: 4 - 2, Πέναλτι: 4/6 - 4/4.

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ (Κων/νος Χατζηκωνσταντίνου):
 Βλαχογεώργος, Αικατερίνης 4, Γκίκας, Τυφτικίδης 2, Καραβάς, Ζέρβας, Δώδας, Χριστόπουλος 2, Χατζηκωνσταντίνου 3, Δημητρόπουλος 4, Βασιλειάδης 3, Ρουμελιώτης 5.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΤΩΝ ΣΠΟΡ (Γιάννης Παπαγιαννόπουλος): Μπεκιάρης, Μήλας, Παναγιωταρόπουλος 2, Τριανταφύλλου, Α. Παπαγιαννόπουλος 8, Γεωργίου 4, Στραβομύτης 1, Μαρκάτος 1, Κωνσταντινίδης, Τόμσον, Μπισκανάκης 2, Ζάγκας, Τόμοβιτς, Βύρλος 2, Σκαρλάτος , Κολλύρης 3.

Ο προπονητής Γιάννης Παπαγιαννόπουλος δήλωσε:

< Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την εμφάνιση τους.

Ο πατρινός προπονητής δήλωσε: «Συγχαρητήρια στους αθλητές μου. Δυστυχώς το νεαρό της ηλικίας τους και κάποιες επιπόλαιες ενέργειες στο δεύτερο ημίχρονο κυρίως, δώσανε το δικαίωμα στη γηπεδούχο ομάδα να μας πάρει τον δεύτερο βαθμό της νίκης. Συνεχίζουμε από αγώνα σε αγώνα να χτίσουμε την ομάδα που επιθυμούμε με στόχο το Πατραϊκό χάντμπολ να ξαναμπεί στο προσκήνιο. Οι προπονητές είμαστε για να δίνουμε οδηγίες, αυτοί που εκτελούν είναι οι  παίκτες μέσα στις τέσσερεις γραμμές του γηπέδου. Τους αξίζουν για άλλη μία φορά συγχαρητήρια για το πείσμα και τη θέληση που είχαν για τη νίκη. Πρέπει όμως να πιστέψουν ακόμη περισσότερο στις δυνατότητες τους,  γιατί αδικούμαστε όταν έχουμε τον έλεγχο του σκορ σε όλους σχεδόν τους αγώνες που έχουμε δώσει μέχρι σήμερα και στο τέλος να δίνουμε το δικαίωμα να χάνουμε βαθμούς τσάμπα ».