Τρίτη 20 Ιούν 2017
αποτελέσματα πανελλήνιου πρωταθλήματος μπαντμιντον
αποτελέσματα πανελλήνιου πρωταθλήματος μπαντμιντοναποτελέσματα πανελλήνιου πρωταθλήματος μπαντμιντον

Δύο Χρυσά μετάλλια και σημαντικές διακρίσεις για τους Πατρινούς αθλητές της Αντιπτέρισης (BADMINTON) στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα κάτω των 13 ετών

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Badminton για την ηλικιακή κατηγορία U13 το οποίο έλαβε χώρα στην Πάτρα την Κυριακή 18 Ιουνίου στο κλειστό γυμναστήριο « Δ.Τόφαλος » με την συμμετοχή των ομάδων Α.Σ. Απολλώνιος Πατρών, Φ.Ο. Πύργου, Α.Σ.Ε Δούκα, Λαυρίου, Λειβαδιάς, Φ.Ε.Ο. Θήβας και Γλυκά Νερά Αττικής. Οι συμμετοχές ήταν κάτι παραπάνω από ικανοποιητικές και το επίπεδο πολύ υψηλό. Για άλλη μια φορά πλούσια ήταν η συγκομιδή των μεταλλίων για τους Πατρινούς αθλητές και αθλήτριες της ομάδας του Α.Σ. Απολλώνιου Πατρών, (στο σύνολο 10 από τα 32) . Εκτός των διακρίσεων σημαντική ήταν και η εμπειρία όπου απέκτησαν πολλοί απ’ τους μικρούς αθλητές καθώς κάποιοι αγωνίζονται και στην μικρότερη ηλικιακή κατηγορία u11. Οι προπονητές Μπονέλης Γιώργος και Μπονέλης Κώστας δήλωσαν απόλυτα ικανοποιημένοι για τις επιτυχίες των αθλητών τους, οι οποίες ήταν αποτέλεσμα της σκληρής καθημερινής δουλειάς όλων αυτών των χρόνων μέσα στα γήπεδα και ελπίζουν κάποια στιγμή η πολιτεία να μεριμνήσει έτσι ώστε να ανοίξει επιτέλους το μοναδικό προπονητήριο badminton που υπάρχει στην πόλη μας με ταπί Ολυμπιακών προδιαγραφών το οποίο παραμένει κλειστό για τρίτη συνεχόμενη χρονιά και δεν είναι άλλο απ το βοηθητικό κλειστό γυμναστήριο του «Δ.Τόφαλου».

Τα αποτελέσματα των Πατρινών αθλητών είναι τα εξής :

Στην κατηγορία των «παμπαίδων» στο αγώνισμα του απλού Πρωταθλητής Νοτίου Ελλάδος αναδείκτηκε ο Σωτηρόπουλος Άκης αφού κατέκτησε την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο μετά από ένα συγκλονιστικό τελικό (ο οποίος αποτέλεσε πατρινή υπόθεση αφού και οι δύο αθλητές του τελικού ανήκουν στον Απολλώνιο Πατρών) και την 2η θέση και το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ο Αθανασόπουλος Νίκος.

Στο αγώνισμα του διπλού για άλλη μια φορά σε τελικό τα αντίπαλα ζευγάρια αποτελούνταν από Πατρινούς αθλητές με την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο να κατακτιέται από το ζευγάρι Σωτηρόπουλος-Αθανασόπουλος ενώ την 2η θέση και το αργυρό μετάλλιο να κατακτά το ζευγάρι Βαγενάς Θανάσης - Ρελάκης Νίκος (Α.Σ.Απολλώνιος – Φ.Ο. Πύργου). Τέλος την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο πήγε στο Πατρινό ζευγάρι Στυλιδιώτης Αριστοτέλης - Αλεξανδρόπουλος Θοδωρής, (Α.Σ.Απολλώνιος - Α.Σ.Απολλώνιος).

Στην κατηγορία των «παγκορασίδων» στο αγώνισμα του απλού την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Βαγενά Κωνσταντίνα του Απολλώνιου Πατρών και στο αγώνισμα του διπλού την 2η θέση και το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε το ζευγάρι του Απολλώνιου Πατρών Βαγενά Κων/να – Σπανού Ιωάννα.