Κυριακή 02 Ιούν 2019
Τσιτσιπάς – Βαβρίνκα: Αποκλείστηκε ο Στέφανος! Ήττα μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς τα έδωσε όλα απέναντι στον πολύπειρο Βαβρίνκα, με τον Ελβετό να είναι καλύτερος στις λεπτομέρειες στο πρώτο σετ και να κάνει το 1-0 στο τάι μπρέικ

Οι δύο παίκτες υπερασπίστηκαν τα σερβίς τους και έφτασαν χωρίς να αντιμετωπίσουν πρόβλημα με τη μπάλα στα χέρια στο 6-6. Στο τάι μπρέικ, ο Έλληνας τενίστας προηγήθηκε με 4-2, αλλά ο Βαβρίνκα με τρεις σερί πόντους έκανε το 5-4.

Ο Τσιτσιπάς έφτασε στο σετ πόιντ (6-5) οδηγώντας σε λάθη τον Ελβετό, ο οποίος με δύο εξαιρετικά σερβίς έκανε το 7-6. Τελικά, ένα διπλό λάθος του Έλληνα τενίστα, επέστρεψε στον Βαβρίνκα να κάνει το 1-0.

Αντέδρασε ο Τσιτσιπάς

Ο Τσιτσιπάς μπήκε πολύ πιο δυνατά στο δεύτερο σετ, υπερασπίστηκε τα σερβίς του και με ένα μπρέικ έκανε το 3-0. Ο Βαβρίνκα αντέδρασε και ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο σε 3-3. Ο Τσιτσιπάς απάντησε με δύο σερί γκέιμ για το 5-3, ο Ελβετός μείωσε σε 5-4, με τον Τσιτσιπά να παλεύει αρκετά λεπτά για το «μπρέικ» που θα του έδινε το δεύτερο σετ. Τελικά, δεν τα κατάφερε, με τον Βαβρίνκα να κάνει το 5-5.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε με άνεση το 6-5, ενώ κατάφερε να κάνει στη συνέχεια το πολυπόθητο «μπρέικ» και να πάρει το δεύτερο σετ με 7-5, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια (1-1).

Απάντησε ο Βαβρίνκα

Το τρίτο σετ θύμισε πολύ το πρώτο. Οι δύο τενίστες υπερασπίστηκαν αποτελεσματικά τα σερβίς τους (3-3), δίνοντας συνέχεια στο μεγάλο ντέρμπι. O Βαβρίνκα κατάφερε να «σπάσει» το σερβίς του Τσιτσιπά στο έβδομο γκέιμ, κάνοντας το 3-4. Οι δύο τενίστες κράτησαν στη συνέχεια το σερβίς τους (4-5), με τον Έλληνα πρωταθλητή να παλεύει για το «μπρέικ» αλλά να μην τα καταφέρνει.

Ο Βαβρίνκα πήρε το δεύτερο σετ με 4-6 κι έκανε το 1-2.

Νέα αντίδραση Τσιτσιπά

Ο Τσιτσιπάς δεν το έβαλε κάτω. Έσπασε το σερβίς του Βαρβίνκα και προηγήθηκε με 2-0 στο τέταρτο σετ. Ο Έλληνας τενίστας κατάφερε να κάνει και το 3-0, με τον Βαβρίνκα να παίρνει τα δύο επόμενα σετ και να κάνει μειώνει σε 3-2. Ο Στέφανος έκανε ένα κρίσιμο μπρέικ στο έκτο γκέιμ, διαμορφώνοντας το 4-2, ενώ πήρε με άνεση και το επόμενο γκέιμ, κάνοντας με συνοπτικές διαδικασίες το 5-2.

O Βαβρίνκα μείωσε σε 5-3, με τον Τσιτσιπά να κάνει δια περιπάτου το 6-3 και να ισοφαρίσει σε 2-2.

«Λύγισε» στο φινάλε ο Στέφανος

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ,  οι δύο τενίστες κράτησαν τα σερβίς τους στα τέσσερα πρώτα γκέιμ (2-2). Στο πέμπτο γκέιμ, ο Τσιτσιπάς έχασε τρομερή ευκαιρία να κάνει το μπρέικ, αλλά δεν τα κατάφερε, με τον Βαβρίνκα να κάνει, μετά κόπο και βασάνων, το 2-3. Ο Έλληνας τενίστας ισοφάρισε 3-3, με τον Βαβρίνκα να απαντάει και να κάνει το 3-4.

Ο νεαρός πρωταθλητής έφτασε άνετα στο 4-4, όπως κι ο Βαβρίνκα στο 4-5. Το ίδιο σενάριο επαληθεύτηκε και στο δέκατο σετ, με τον Τσιτσιπά να φτάνει εύκολα στο 5-5.

Το 11ο γκέιμ ήταν «θρίλερ», με τον Τσιτσιπά να φτάνει ουκ ολίγες φορές μία ανάσα από την κατάκτηση του, αλλά στο τέλος έκανε δύο λάθος χτυπήματα, δίνοντας την ευκαιρία στον Ελβετό να κάνει το 5-6.

Ο Τσιτσιπάς δεν συνάντησε προβλήματα στο δικό του σερβίς, ισοφαρίζοντας σε 6-6. Ο Βαβρίνκα έφτασε εύκολα στο 6-7, με τον Τσιτσιπά να κάνει πολλά λάθη στο καθοριστικό σέρβις γκέιμ και τον Ελβετό να κάνει το 6-8 και να παίρνει την πρόκριση στα προημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ρότζερ Φέντερερ.