Σάββατο 28 Δεκ 2019
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ :Αποχαιρέτησε το 19 με το εντυπωσιακό 95-79 επι του Άρη Θ.
Ο Προμηθέας Πάτρας ελέγχοντας πλήρως το παιχνίδι και χωρίς να χάσει το προβάδισμα σε κανένα σημείo του αγώνα ξεπέρασε το εμπόδιο του Άρη με 95-79 στο “Δημήτρης Τόφαλος” σημειώνοντας την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του και συνεχίζει να κυνηγάει τον Παναθηναϊκό στη βαθμολογία (10-3). Από την άλλη ο Άρης παρέμεινε στην τελευταία θέση με 3-10.

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης μπήκε με το δεξί στις υποχρεώσεις του με τον Προμηθέα και παρά τις λίγες ημέρες στην Πάτρα βοήθησε σημαντικά (12π.) και έδειξε να μπαίνει για τα καλά στο κλίμα της ομάδας. Εξίσου καλή παρουσία είχαν οι Λίποβι και Έλις με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα. Έντεκα παίκτες της ομάδας του Μάκη Γιατρά σκόραραν δείχνοντας τον επιθετικό πλουραλισμό. των Πατρινών.

Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στις κακές εμφανίσεις και χάνοντας την μάχη των ριμπάουντ αλλά και τα κακά ποσοστά από τη γραμμή του τριπόντου (9/28) δεν τους επέτρεψε να διεκδικήσουν το κάτι παραπάνω. Από την ομάδα του Σάββα Καμπερίδη ξεχώρισε ο Κεν Μπράουν και ο Τζέιλες Μόρις με 17 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Γρήγορο τέμπο στην αρχή του παιχνιδιού με τις δύο ομάδες να ψάχνουν κυρίως να χτυπήσουν από την ρακέτα με τον Έλις και τον Ντραγκίσεβιτς να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο (14-4). Η αστοχία και η κακή επιθετική λειτουργία των φιλοξενούμενων επέτρεψε στον Προμηθέα να ξεφύγει με μπροστάρη τον Λίποβι (30-17).

Η τρομερή ευστοχία των Πατρινών από τη γραμμή του τριπόντου (5/8) αλλά και στο δίποντο (9/12) τους εξασφάλιζε μια διαφορά ασφαλείας αλλά ο Κεν Μπράουν ήταν η μοναδική επιθετική λύση του Άρη (38-29). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να αντιστέκονται αλλά τα χαμένα ριμπάουντ δεν του επέτρεπαν να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα.

Στο δεύτερο ημίχρονο παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των Θεσσαλονικιών, ο επιθετικός πλουραλισμός των γηπεδούχων μπαίνοντας στην εξίσωση και οι Μαυροκεφαλίδης με τον Ρόμπινσον διατηρούσαν τα ηνία του ματς (63-53). Τα λάθη των παικτών του Άρη και τα άστοχα ελεύθερα σουτ τον κράτησαν μακριά στο σκορ (71-58).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Άρης δυσκολευόταν να φτάσει σε εύκολο καλάθι και αυτό βοηθήσει τους Πατρινούς να ελέγχουν το ματς και με την είσοδό του ο Έλις διεύρυνε τη διαφορά στο 79-62. Τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα για τους γηπεδούχους με τον Μάκη Γιατρά να ρίχνει στο παρκέ και τους πιτσιρικάδες (Μπαζίνα, Κουρουπάκη) και να δίνει λεπτά συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του (95-79).

ΘΕΤΙΚΟ ΤΟ ΝΤΕΜΠΟΥΤΟ ΤΟΥ ΜΑΥΡΟΚΕΦΑΛΙΔΗ
: Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης πραγματοποίησε την πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα του Προμηθέα και οι εντυπώσεις ήταν άκρως θετικές. Φυσικά μιλάμε για μια αξιόπιστη λύση στην φροντ λάιν των Πατρινών, καθώς έχει αναδειχθεί φέτος ήδη τρεις φορές ΜVP στο πρωτάθλημα και κάλυψε με τον καλύτερο τρόπο το κενό του Γιώργου Μπόγρη. Ο Έλληνας φόργουορντ σημείωσε 12 πόντους (4/5διπ.) 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 15:57 λεπτά συμμετοχής.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ:
Ο Προμηθέας μπορεί να μην έβγαλε… μάτια στην στατιστική του αλλά επικράτησε σε όλες τις κατηγορίες του Άρη με αποτέλεσμα να τον οδηγήσει στη νίκη. Σημαντικό στοιχείο ήτανη ευστοχία στα δίποντα (27/37) έναντι το 24/40 του Άρη αλλά και στα ριμπάουντ με τους Πατρινούς να έχουν 37 έναντι 30 των φιλοξενουμένων.

Τα δεκάλεπτα: 30-17, 49-39, 71-58, 95-79