Δευτέρα 02 Αύγ 2021
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ Χρυσός Τεντόγλου-  Χάλκινος Πετρούνιας
Το χρυσό μετάλλιο σε αγώνισμα του στίβου στους Ολυμπιακούς Αγώνες δεν είναι συχνό φαινόμενο. Για την ακρίβεια, το χρυσό του Μίλτου Τεντόγλου στο άλμα εις μήκος ήταν το όγδοο στην ιστορία του θεσμού.
Από το πρώτο του Σπύρου Λούη το 1896 και το δεύτερο του Κώστα Τσικλητήρα το 1912, μέχρι το 2021 όταν ο άλτης από τα Γρεβενά ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Συνολικά, ο ελληνικός στίβος έχει να επιδείξει 30 μετάλλια στους Ολυμπιακούς Αγώνες, ανεξαρτήτως χρώματος.

Χαλαρός στην μικτή ζώνη, ο Μίλτος Τεντόγλου έκανε τις πρώτες δηλώσεις του μετά τον θρίαμβο με την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου.

Ο χρυσός Ολυμπιονίκης του μήκους ανέφερε πως ο Κουβανός θα έπρεπε να κερδίσει και πως νιώθει τυχερός που πήρε το χρυσό έστω και με αυτόν τον τρόπο.

«Ήταν κουλ το ότι έκανα τόσο καλό τελευταίο άλμα. Νιώθω λίγο περίεργα που κέρδισα με αυτόν τον τρόπο. Θα έπρεπε να κερδίσει ο Κουβανός. Δεν ξέρω τι έγινε. Νιώθω τυχερός που κέρδισα με αυτόν τον τρόπο. Σκέφτηκα να πάρω ένα μετάλλιο στο τελευταίο μετάλλιο. Ήθελα λίγο πάνω από τα 8,21μ. Τόσες φορές το έχω κάνει φέτος δηλαδή…» είπε χαρακτηριστικά ο Τεντόγλου.

«Ήθελα απλά να κάνω μια νορμάλ επίδοση στο τελευταίο άλμα»

Σκεπτόμενος τον αγώνα λίγο πριν μπει στο τελευταίο άλμα του, ο άλτης από τα Γρεβενά είχε προβληματιστεί έντονα. «Στο τελευταίο άλμα σκεφτόμουν τι συνέβαινε και ήμουν τόσο χάλια. Ηθελα να κάνω μια νορμάλ επίδοση» είπε και τελικά έκανε άλμα… χρυσού μεταλλίου.

«Θέλω να το αφιερώσω σε όλους τους Ελληνες που έμειναν ξύπνιοι και με παρακολουθούσαν. Αν έκανα 8,50μ. θα αντιδρούσα διαφορετικά. Ο Ετσεβαρία είχε καλά άκυρα. Η βαλβίδα ήταν σκληρή και τα γόνατά μου πονάνε. Θα πονάω για μέρες. Θέλω να πάω τώρα στο Ολυμπιακό Χωριό να πιώ ένα καφεδάκι» πρόσθεσε ο Τεντόγλου.

Χάλκινος ο Λευτέρης Πετρούνιας
Με 15.200 βαθμούς, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, ο Λευτέρης Πετρούνιας κατέκτησε την τρίτη θέση στον τελικό των Κρίκων.

Ο Λευτέρης Πετρούνιας, παρά τις αντιξοότητες το τελευταίο διάστημα, έκανε εντυπωσιακό και μεγάλης δυσκολίας πρόγραμμα, ωστόσο το βηματάκι στο τέλος τού στοίχισε.

Έτσι, μετά από το χρυσό μετάλλιο στο Ρίο το 2016, ο «Άρχοντας των Κρίκων» κατέκτησε το χάλκινο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, κάνοντας όλους τους Έλληνες υπερήφανους.

Παράλληλα, έγινε ο 2ος Έλληνας μετά από τον Δημοσθένη Ταμπάκο (χρυσό, ασημένιο) με δύο μετάλλια στους κρίκους.

Ο Λευτέρης Πετρούνιας στον τελικό συγκέντρωσε 15.200 βαθμούς. Το χρυσό μετάλλιο κέρδισε ο Κινέζος Λιου Γιανγκ με 15.500 και το ασημένιο ο Κινέζος Χάο Γιοου με 15.300.

Ο Πετρούνιας στο τέλος της προσπάθειάς του χαμογελούσε, αλλά ήταν εμφανής και η στενοχώρια του που δεν κατάφερε να φτάσει στο δεύτερο χρυσό σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ακολούθησε η απονομή, με τον χάλκινο Ολυμπιονίκη να ανεβάζει την Ελλάδα στην τρίτη θέση στο βάθρο των νικητών.

Πόλο: Με το Μαυροβούνιο για μια θέση στους «4» η Ελλάδα
Το Μαυροβούνιο θα είναι ο αντίπαλος της Ελλάδας στον προημιτελικό του Ολυμπιακού τουρνουά πόλο ο οποίος είναι προγραμματισμένος για την Τετάρτη (08:00).

Η Σερβία επικράτησε με 14-6 του Μαυροβουνίου στην 5η και τελευταία ημέρα του Β’ ομίλου, πήρε την 3η θέση για να παίξει με την Ιταλία, ενώ το Μαυροβούνιο θα αντιμετωπίσει την Ελλάδα.

Με νίκη η Ελλάδα θα είναι για 2η φορά στην ιστορία της σε Ολυμπιακούς Αγώνες σε ημιτελικό και θα έχει 2 ευκαιρίες για μετάλλιο. Φέτος όμως η Εθνική μας έχει μια μεγάληγ ευκαιρία να διεκδικήσει μετάλλιο, όμως κόντρα στο Μαυροβούνιο μετράει τρεις σερί ήττες. Παρόλα αυτά στο Ολυμπιακό τουρνουά είναι σε τρομερή κατάσταση και θέλει να συνεχίσει έτσι και στα νοκ-άουτ.

Αξίζει να σημειωθεί πως το Μαυροβούνιο είναι μια ομάδα που έχει τρεις 4ες θέσεις σε Ολυμπιακούς Αγώνες (2008, 2012, 2016) και πήρε την πρόκριση στο Τόκιο μέσα από το προ ολυμπιακό του Ρότερνταμ όπως και η Ελλάδα.

Χρυσός Ολυμπιονίκης ο Τεντόγλου στο μήκος – Παραμιλάει ο πλανήτης

Ο Μίλτος Τεντόγλου έγραψε ιστορία σήμερα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, καθώς κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο μήκος, πετώντας στα 8 μέτρα και 41 εκατοστά. Ο Έλληνας πρωταθλητής, που συγκλόνισε με την προσπάθειά του, ανέβηκε στην κορυφή χάρη στο τελευταίο και πλέον καθοριστικό άλμα του. Η καθολική αναγνώριση του θριάμβου του, αποτελεί την καλύτερη επιβράβευση για τον άθλο του.
Το άλμα προς τη δόξα, το άλμα για την κορυφή του κόσμου! ο συγκλονιστικός Μίλτος Τεντόγλου «πέταξε» στα 8,41 μέτρα στην έκτη προσπάθεια και έγινε χρυσός Ολυμπιονίκης στο μήκος αφήνοντας άφωνους τους αντιπάλους του.

Πρώτος και καλύτερος όπως έδειξε με το δάχτυλο μόλις βγήκε από το σκάμμα, άπλωσε τα χέρια του για να αγκαλιάσει όλη την Ελλάδα.

Ο προπονητής του, Γιώργος Πομάσκι πανηγύριζε ως μικρό παιδί και ο Τεντόγλου αφού είδε τον Κουβανό Ετσεβαρία να μην ολοκληρώνει την τελευταία προσπάθεια, ξεδίπλωσε τη γαλανόλευκη και «γέμισε» υπερηφάνεια τους Έλληνες.

Ο 23χρονος πρωταθλητής από τα Γρεβενά ξεκίνησε με 8,11, βρέθηκε δύο φορές εκτός βάθρου αλλά στην τελευταία προσπάθεια σε μια στιγμή αγωνίας για τον ελληνισμό με απίστευτη ψυχραιμία έκανε «πτήση» από την 4η θέση στο χρυσό μετάλλιο. Λύτρωση και αποθέωση! Η επίδοση 8,15 στο πέμπτο άλμα τον ανέβασε στο υψηλότερο σημείο του βάθρου καθώς ο Κουβανός Ετσεβαρία επίσης με 8,41, κατέγραψε το 8,09 ως καλύτερο δεύτερο άλμα.

Οι δύο σαστισμένοι Κουβανοί Μάσο και Ετσεβαρία πλαισίωσαν το χρυσό Ολυμπιονίκη, φωτογραφήθηκαν μαζί του, ενώ άλλοι αθλητές έσπευδαν για τα συγχαρητήρια στον Μίλτο Τεντόγλου.

Ο Έλληνας άλτης όσο και αν αναφέρθηκε με μεγάλη σεμνότητα απέναντι στον Κουβανό, ήταν ο πανάξιος νικητής.

Το διαπίστωσαν όλοι οι Έλληνες το ξημέρωμα, το είδαν οι συμπατριώτες του στα Γρεβενά παρακολουθώντας την καταπληκτική προσπάθεια ενός δικού τους παιδιού. Ο Τεντόγλου έκανε στα 23 του χρόνια, το όνειρο πραγματικότητα και έχοντας ήδη σπουδαία επιτεύγματα στο μήκος βλέπει το μέλλον «ορθάνοιχτο» μπροστά του. Τρεις φορές πρωταθλητής Ευρώπης σε ανοικτό και κλειστό στίβο, με ατομικό ρεκόρ 8,60, την καλύτερη επίδοση εφέτος στον κόσμο, έφερε το δεύτερο χρυσό μετάλλιο από το Τόκιο μετά από τον Στέφανο Ντούσκο στην κωπηλασία.

Τόκιο – Χάλκινος ο Πετρούνιας – Δεύτερο Ολυμπιακό μετάλλιο στη συλλογή του

Ο Λευτέρης Πετρούνιας κατόρθωσε να κατακτήσει και δεύτερο Ολυμπιακό μετάλλιο, ξεπερνώντας όλα τα προβλήματα που αντιμετώπισε. Ο πρωταθλητής μας στην ενόργανη γυμναστική, μετά το χρυσό μετάλλιο στο Ρίο, πήρε το χάλκινο στο Τόκιο.
Ο Λευτέρης Πετρούνιας ολοκληρώνει έναν άθλο. Καταφέρνει να βρεθεί ξανά στο βάθρο της μεγαλύτερης γιορτής του πλανήτη.

Το τέλος μιας υπεράνθρωπης προσπάθειας που ξεκίνησε το 2019 όταν υποβλήθηκε σε επέμβαση στον ώμο και ολοκληρώθηκε σήμερα στο Τόκιο με την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου.

Δεύτερο διαδοχικό Ολυμπιακό μετάλλιο για τον Λευτέρη, μετά το χρυσό που κατέκτησε στο Ρίο. Το μικρό βηματάκι στην προσγείωση, του στέρησε την κορυφή, αλλά με 11 συνολικά χρυσά μετάλλια περασμένα στο στήθος, δικαίως τον αποκαλούν «άρχοντα των δαχτυλιδιών».

Η διαδρομή προς το Τόκιο επίπονη. Τον Ιούνιο έκανε την υπέρβαση στο παγκόσμιο κύπελλο της Ντόχα. Γνώριζε ότι για να πάρει την πρόκριση στους Ολυμπιακούς δεν έφτανε το χρυσό μετάλλιο. Θα έπρεπε να εξασφαλίσει και μία πολύ υψηλή βαθμολογία και τα κατάφερε. Στον καθ’ ομολογίαν μεγαλύτερο αγώνα της ζωής του.

Στον μεγαλύτερο αγώνα της ζωής του μέχρι τον επόμενο. Ο Πετρούνιας ποτέ δεν έμαθε στα εύκολα. Στις αντιξοότητες έχει αποδείξει πάντα ότι είναι ικανός για το καλύτερο.
Πίσω από κάθε χαμόγελο, από κάθε μετάλλιό κρύβεται σκληρή δουλειά. Κόπος, ιδρώτας, εξαντλητική καταπόνηση, θυσίες.

Ο Λευτέρης Πετρούνιας 31 του χρόνια αποτελεί έναν σύγχρονο θρύλο της ενόργανης γυμναστικής.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Κινέζος, Γιανγκ Λιου και το ασημένιο ο συμπατριώτης του Χάο Γιου.