Κυριακή 05 Αύγ 2018
Ο Έλληνας τενίστας που ξεσήκωσε την Ουάσινγκτον

Παρά την ήττα του στον ημιτελικό, ο Στέφανος Τσιτσιπάς έδειξε γιατί θεωρείται ένα από τα ανερχόμενα ταλέντα του αγωνίσματος

Το ταλέντο του έδειξε για άλλη μια φορά ο Στέφανος Τσιτσιπάς στον – ατυχή για τον ίδιο – ημιτελικό του τουρνουά της Ουάσινγκτον κόντρα στο νο2 της παγκόσμιας κατατάξης Αλεξάντερ Ζβέρεβ.

Παρά την ήττα του με 2-0 σετ (6-2, 6-4) ο Έλληνας τενίστας χάρισε στους θεατές τη φάση του αγώνα με μια βουτιά που θα ζήλευαν ακόμα και τερματοφύλακες.

Η φάση έγινε στο δεύτερο σετ ενώ το σκορ στα γκείμ ήταν 4-4. Ο Τσιτσιπάς σέρβιρε δυνατά και μετά την απάντηση του Ζβέρεβ βρήκε την ευκαιρία να ανέβει στο φιλέ. Όταν ο Γερμανός αντίπαλός του ανταποκρίθηκε στο χτύπημά του, ο Τσιτσιπάς έκανε μια βουτιά και κατάφερε να κερδίσει τον πόντο και το χειροκρότημα των θεατών.