Δευτέρα 15 Ιούλ 2019
Διπλά «χρυσός» στη Γάνδη ο Λιβανός

Ο νεαρός πρωταθλητής ποδηλασίας ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου στα 1.000μ. και στα 200μ. σπριντ * Αργυρό μετάλλιο ο Καρατσιβής

Εντυπωσιακός… Ο Κώστας Λιβανός σάρωσε στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα εφήβων – νεανίδων που διεξάγεται στη Γάνδη.

Ο νεαρός πρωταθλητής ποδηλασίας κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 1.000 μέτρα, ενώ το Σάββατο (13/7) ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου και στα 200 μέτρα σπριντ!

Ο Έλληνας ποδηλάτης νίκησε στον ημιτελικό με 2-0 τον Ολλανδό στις κόντρες και πέρασε στον τελικό, όπου επίσης επικράτησε 2-0 του Γερμανού Τζούλιεν Τζάκερ.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Ολλανδός Νταν Κουλ.

Πρόκειται για το τρίτο μετάλλιο της ελληνικής αποστολής στη διοργάνωση, καθώς, εκτός από τα δύο χρυσά του Λιβανού, η Ελλάδα πανηγύρισε και το αργυρό του Πάνου Καρατσιβή στο elimination.