Πέμπτη 16 Αύγ 2018
Παγκόσμιος πρωταθλητής ο Πολυχρονίδης με την πατρινή Κατερίνα Πατρώνη

Πρωταθλητής κόσμου, στην κατηγορία BC3, στέφθηκε στο Λίβερπουλ ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης. Ο κάτοχος τεσσάρων μεταλλίων σε Παραολυμπιακούς Αγώνες (Πεκίνο, Λονδίνο, Ρίο), με Sports Assistant την πατρινή Κατερίνα Πατρώνη, στον τελικό του ατομικού, νίκησε 6-5 τον Νοτιοκορεάτη Βον-Χο Γεόνγκ και κατέκτησε πανηγυρικά την πρώτη θέση.

Ο Πολυχρονίδης, που είναι Νο-1 στην παγκόσμια κατάταξη της κατηγορίας ΒC3, προκρίθηκε στον τελικό μετά τη νίκη 8-0 επί του Αυστραλού Ντάνιελ Μίκελ στα ημιτελικά.

Αυτό είναι το δεύτερο μετάλλιο του Πολυχρονίδη, σε μεγάλη διοργάνωση, επί βρετανικού εδάφους, αφού να θυμίσουμε ότι στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου πριν από έξι χρόνια, ήταν χρυσός στα ζευγάρια BC3 (μαζί με τους Πανανό και Κορδαλή).

Στην ίδια κατηγορία, η Άννα Ντέντα ήταν 10η, ενώ στην BC1, οι Χρήστος Κυπριώτης και Παναγιώτης Σουλάνης κατέλαβαν την 9η και 14η θέση αντίστοιχα.