Δευτέρα 24 Απρ 2017
20o Πρωτάθλημα Ο.Σ.Ε.Κ.Α. – 5η Αγωνιστική – Α.Σ. ΑμεΑ ΗΦΑΙΣΤΟΣ – Μέγας Αλέξανδρος ΄94 – 22/4/2017

Δυνατή στην Πάτρα

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα Μπάσκετ με Αμαξίδιο του Α.Σ. ΑμεΑ ΗΦΑΙΣΤΟΣ απέναντι στην ομάδα του Μεγάλου Αλέξανδρου 94, στην Πάτρα αυτή τη φορά. Σε ένα πολύ σημαντικό βαθμολογικά παιχνίδι και για τις δύο ομάδες, ο ΗΦΑΙΣΤΟΣ επιβλήθηκε του Μέγα Αλέξανδρου το απόγευμα του Σαββάτου 22/4 στο κλειστό της “Αλεξιώτισας”, με σκορ 54-45.

Με αυτή την αγωνιστική (5η) ολοκληρώθηκε ο πρώτος γύρος του Πανελληνίου Πρωταθλήματος 2017 της ΟΣΕΚΑ, βρίσκοντας την ομάδα της Πάτρας 1η στη βαθμολογία του Βορείου Ομίλου με 11 βαθμούς και συγκομιδή 5 νίκες και 1 ήττα, αλλά και με έναν αγώνα περισσότερο από τον περυσινό και αήττητο έως τώρα Πρωταθλητή Ελλάδος ΑΡΗ Θεσσαλονίκης.

Ο αγώνας ξεκίνησε χωρίς δύο από τους πρωταγωνιστές του πρώτου αγώνα από την ομάδα του Μέγα, καθώς τόσο ο αρχηγός του Άγγελος Διμπιτούζης όσο και ο ψηλός της ομάδας Παναγιώτης Σαουλίδης δεν μπόρεσαν να αγωνισθούν ο καθένας για τους δικούς του λόγους. Αντίθετα παρών ήταν για την ομάδα του Μέγα ο αθλητής Guillaume Legendre (Γαλλία) ο οποίος είχε απουσιάσει από τον πρώτο αγώνα στη Θεσσαλονίκη.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και στο έκτο λεπτό του πρώτου δεκαλέπτου η ομάδα του Μέγα κατάφερε να προηγηθεί με σκορ 6-9. Κάπου εκεί και μετά το τάιμ-ουτ του Δημήτρη Αναγνωστόπουλου η ομάδα της Πάτρας αφυπνίστηκε, έσφιξε την άμυνά της και τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 8-0 κατάφερε να προηγηθεί στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με σκορ 14-9. Το δεύτερο δεκάλεπτο κύλησε σχεδόν ισοδύναμα για τις δύο ομάδες αφού τα γρήγορα αμυντικά φάουλ των Κρίθη και Τατάνι και η ανάγκη να προφυλαχθούν για τη συνέχεια του αγώνα, έφερε ισορροπία στο παιχνίδι με αποτέλεσμα, το ημίχρονο να λήξει με σκορ 25-21 (επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 11-12) υπέρ του γηπεδούχου.

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο γήπεδο, όμως ο σχετικά μονόπλευρος τρόπος επίθεσης της ομάδας του Μέγα Αλέξανδρου με τους Guillaume Legendre και Aleksandar Maric (Σερβία) και τα προβλήματα με τα φάουλ του Παναγιώτη Διμπιτούζη, επέτρεψαν στην ομάδα της Πάτρας να διαβάσει το παιχνίδι του Μέγα. Έτσι για μια ακόμα φορά, με εξαιρετική άμυνα, ευστοχία από τη γραμμή του τρίποντου και σωστές επιθετικές επιλογές, ο ΗΦΑΙΣΤΟΣ κατάφερε να ξεκλειδώσει το παιχνίδι και να τρέξει ένα επιμέρους σκορ 17-10, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενος 42-31. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού το πέμπτο φάουλ του Παναγιώτη Διμπιτούζη στα μέσα της περιόδου σε συνδυασμό με την κόπωση των ψηλών του Μέγα και τις απουσίες του, επέτρεψε στον προπονητή του ΗΦΑΙΣΤΟΥ να χρησιμοποιήσει και τους 11 αθλητές που είχε στη διάθεσή του και να κερδίσει τον αγώνα με τελικό σκορ 54-45.

Για μια ακόμα φορά η προσήλωση στην άμυνα ήταν αυτή που έδωσε τη νίκη για την ομάδα του ΗΦΑΙΣΤΟΥ, αφού δεν επέτρεψε στην ομάδα του Μέγα Αλέξανδρου να κάνει το παιχνίδι της. Όλη η ομάδα λειτούργησε με υπομονή και λιγοστά λάθη σε άμυνα και επίθεση, αξίζει όμως να σημειωθεί η εξαιρετική παρουσία του Παναγιώτη Κοντογιάννη ο οποίος ξεπερνώντας σιγά σιγά τον τραυματισμό στο αριστερό του χέρι του βρίσκει τον καλό του εαυτό (12 π. – 3 τριπ.) και του Μάριου Παπαδόπουλου ο οποίος μετά την απουσία δύο αγώνων λόγω τραυματισμού στα πλευρά, επέστρεψε υγιής και δυνατός (15 π. – 1 τρ.).

Αξίζουν συγχαρητήρια στους αθλητές και των δύο ομάδων αλλά και σε όλους όσους βρέθηκαν στον αγωνιστικό χώρο (προπονητές, παράγοντες, διαιτητές, κλπ.) διότι σε ένα τόσο σημαντικό και κρίσιμο παιχνίδι όλα κύλισαν ομαλά, μέσα σε αθλητικά πλαίσια, χωρίς να συμβεί το παραμικρό, ενώ πρόσφεραν υψηλής ποιότητας θέαμα στους εκατό περίπου φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο για να στηρίζουν την προσπάθεια του Α.Σ. ΑμεΑ ΗΦΑΙΣΤΟΣ.Μπορείτε να δείτε το βίντεο του αγώνα εδώ