Δευτέρα 13 Αύγ 2018
Πήρε μετάλλιο και ο Τσιάμης!

Χάλκινο για τον πρωταθλητή του τριπλούν με 16,78μ. στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου του Βερολίνου

Ιδανικά ολοκληρώνεται για τη χώρα μας το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου του Βερολίνου, καθώς το βράδυ της Κυριακής (12/8) ο Δημητρης Τσιάμης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο τριπλούν!

Ο 36χρονος πρωταθλητής είχε άλμα στα 16,78μ. στην τρίτη του προσπάθεια και αυτό ήταν αρκετό για να εξασφαλίσει μια θέση στο βάθρο, μετρώντας επίσης δύο άκυρα και άλματα στα 16,55μ., 16,48μ. και 16,13μ.

Αυτό ήταν το έκτο και τελευταίο μετάλλιο της ελληνικής αποστολής στη διοργάνωση κι ενώ προηγήθηκαν τα χρυσά της Στεφανίδη (επί κοντώ), της Παπαχρήστου (τριπλούν) και του Τεντόγλου (μήκος), αλλά και τα ασημένια της Κυριακοπούλου (επί κοντώ) και της Μπελιμπασάκη (400μ.).