13ος στον κόσμο ο Φαραντακης

13η θέση για τον Στέλιο Φαραντάκη

στο Παγκόσμιο ποδηλασίας δρόμου

Τεράστια επιτυχία για τον Έλληνα ποδηλάτη στην κατηγορία U 23.

Ο Στέλιος Φαραντάκης απέδειξε για μια ακόμα φορά ότι αποτελεί το μέλλον της Ελληνικής ποδηλασίας δρόμου. Μετά από μια σπουδαία κούρσα κατέκτησε την 13η θέση στους Νέους U-23 στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Μπέργκεν της Νορβηγίας, στην κούρσα της αντοχής, των 191χλμ, με συμμετοχή 180 αθλητών.

Μια κούρσα που έγινε σε μια πολύ τεχνική διαδρομή με κρύο και με συνεχή βροχή. Να σημειώσουμε μάλιστα ο 22χρονος πρωταθλητής μας ταξίδεψε στην μακρινή Νορβηγία με αποκλειστικά δικά του έξοδα, λόγω της εξαιρετικά δύσκολης οικονομικής κατάστασης της Ομοσπονδίας.

Ο Στέλιος Φαραντάκης προετοιμάζεται και αγωνίζεται εδώ και 4 χρόνια στην Γαλλία με την SOJASUN.

Στον αγώνα από ελληνικής πλευράς έτρεξε και ο Ζήσης Σούλιος αποκτώντας σημαντικές εμπειρίες.

Νικητής του αγώνα αντοχής ήταν ο Γάλλος Benoit Cosnefroy κερδίζοντας στο σπριντ τον Γερμανό Lennard Kamma που ακολούθησε 3’’ πίσω του ενώ το χάλκινο πήρε ο Δανός Carbel Svendgaard.