Κυριακή 17 Δεκ 2017
Μεγάλη επιτυχία για τον Πατρινό Ακη Σωτηρόπουλο κατέκτησε τη 2η θέση σε διεθνές τουρνουά μπάτμιντον

Το Πατρινό badminton από σήμερα μετράει ακόμα μια μεγάλη επιτυχία αφού στο Διεθνές τουρνουά που διεξάχθηκε στην Κύπρο « Cyprus U17 and Youth International 2017 » από τις 14 μέχρι και τις 17 Δεκεμβρίου με την συμμετοχή 200 αθλητών από 13 χώρες, ο Πατρινός αθλητής του Απολλώνιου Πατρών, Άκης Σωτηρόπουλος αγωνίστηκε με τα χρώματα της Εθνικής μας ομάδας και κατέκτησε την δεύτερη θέση στην κατηγορία του και το ασημένιο μετάλλιο.

Μετά από μία σειρά από συγκλονιστικούς αγώνες ο Σωτηρόπουλος μπήκε στην 8αδα όπου και κέρδισε το νούμερο 3 του ταμπλό τον Ρουμάνο Dinu Pandele με ανατροπή 2-1 σετ, (10-21, 21-17, 21-11.) Στα ημιτελικά αγωνίστηκε απέναντι στο νούμερο 6 τον Ρώσο Anton Pchelintsen τον οποίο και νίκησε με 2-0 σετ 21-18 και 21-9 παίρνοντας έτσι μία θέση για τον Κυριακάτικο τελικό όπου και αντιμετώπισε τον Ρώσο Aleksandr Puzyrev. Εκεί αν και έδωσε τον καλύτερο εαυτό του δεν τα κατάφερε απέναντι στο φαβορί και νούμερο 2 του ταμπλό και έχασε δύσκολα με 2-0 σετ 21-15 και 21- 17 κατακτώντας έτσι την δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο κάτι που αποτελεί πολύ μεγάλη επιτυχία και αφήνει μεγάλες προσδοκίες για το μέλλον. Σειρά τώρα έχει το Πανευρωπαικό πρωτάθλημα U15 στο Καζάν της Ρωσίας τον Φεβρουάριο του 2018 όπου φυσικά και θα αποτελέσει μία μοναδική εμπειρία για τον μικρό Πατρινό αθλητή. Ο προπονητής του Σωτηρόπουλου και του Απολλώνιου Πατρών δήλωσε μετά το τέλος των αγώνων απόλυτα ευχαριστημένος αφού η σκληρή και απαιτητική προπόνηση απέδωσε καρπούς και έτσι ήλθε το πολυπόθητο μετάλλιο στην Κύπρο.