Πέμπτη 07 Σεπ 2017
Αποκλείστηκε ο Φέντερερ απ' το US Open

Ο Χουάν Μάρτιν ντελ Πότρο συνέχισε την εντυπωσιακή πορεία του στο US Open, επικρατώντας με 3-1 σετ (7-5, 3-6, 7-6, 6-4) του Ρότζερ Φέντερερ σε μία αναμέτρηση που διήρκεσε 2 ώρες και 50 λεπτά! Με Ράφα Ναδάλ στα ημιτελικά ο Αργεντινός τενίστας.

Την ευκαιρία να διεκδικήσει το 6ο US Open της καριέρας του έχασε ο Ρότζερ Φέντερερ. Ο Ελβετός τενίστας γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ απ' τον Χουάν Μάρτιν ντελ Πότρο στα προημιτελικά του σπουδαίου Grand Slam και έμεινε εκτός συνέχειας, σε μία αναμέτρηση που διήρκεσε 2 ώρες και 50 λεπτά!

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, με τον Ντελ Πότρο να παίρνει δύσκολα το πρώτο σετ με 7-5. Ο Φέντερερ "απάντησε" και ισοφάρισε σε 1-1 (6-3 σετ). Η συνέχεια, όμως, ανήκε στον Αργεντινό, Νο.28 της παγκόσμιας κατάταξης, ο οποίος πήρε, τα δύο επόμενα σετ με 7-6 και 6-4, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Εκεί, θα αντιμετωπίσει το Νο.1 της παγκόσμιας κατάταξης, Ράφα Ναδάλ, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Αντρέι Ρούμπλεβ, επικρατώντας με 3-0 σετ (6-1, 6-2, 6-2). Στο έτερο ζευγάρι των ημιτελικών, ο Κέβιν Άντερσον θα αντιμετωπίσει τον Πάμπλο Καρένο Μπούστα, με τους δύο τενίστες να διεκδικούν την πρόκριση στον μεγάλο τελικό για πρώτη φορά στην καριέρα τους.

ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΔΕΣ ΣΤΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Αντίθετα, στο γυναικείο ταμπλό, ο τίτλος θα έχει άρωμα... Αμερικής, αφού κι οι τέσσερις τενίστριες που πήραν την πρόκριση για τα ημιτελικά είναι απ' τις ΗΠΑ. Κάτι που είχε να συμβεί 36 χρόνια στο US Open.

Συγκεκριμένα, η Κόκο Βαντεβέγκε επικράτησε με 2-0 σετ της Καρολίνα Πλίσκοβα, η Μάντισον Κις είχε εύκολο έργο απέναντι στην Κάια Κάνεπι, την οποία νίκησε με 2-0 σετ (6-3, 6-3), ενώ έστω και δύσκολα οι Βένους Γουίλιαμς και Σλόαν Στέφενς πήραν την πρόκριση χάρη στις νίκες κόντρα στις Πέτρα Κβίτοβα και Αναστάζια Σεβάστοβα αντίστοιχα με 2-1 σετ.