Σάββατο 26 Μάι 2018
Πρώτη ευρωπαϊκή νίκη για τη Νάπολη Πατρών

H Nάπολη Πατρών ήταν εξαιρετική στην άμυνα, στο τέλος είχε την ψυχραιμία να διαχειριστεί το προβάδισμα, κερδίζοντας με 5-2 την BSMA από την Γεωργία, φτάνοντας στην πρώτη της νίκη στην διοργάνωση, γράφοντας ιστορία, αφού αποτέλεσε παράλληλα την πρώτη της νίκης σε ευρωπαϊκό επίπεδο, μετά από δύο συνεχόμενα χρόνια παρουσίας στην Πορτογαλία. Πρωταγωνιστές για τους Αχαιού, οι δύο Ρώσοι που έδειξαν για ακόμα ένα παιχνίδι πως πρόκειται για παίκτες υψηλού επιπέδου, χωρίς να υστερήσουν τα υπόλοιπα παιδιά που έπαιξαν με πάθος.

Στην 1η περίοδο το σκορ ήταν ισόπαλο 2-2. Ο Μικελάντζε άνοιξε το σκορ για τους Γεωργιανούς, αλλά ισοφάρισε σε 1-1 ο Πανίκιν. Ο Σεμένοφ έκανε το 2-1 για τους Πατρινούς, αλλά ο Κακασβίλι ισοφάρισε για την ομάδα του. Το συγκρότημα του Βασίλη Λυκούδη είχε και δοκάρι στα πρώτα λεπτά με τον Σεμένοφ.

Στην 2η περίοδο οι Πατρινοί σημείωσαν δύο γκολ με τους Ρώσους, κρατώντας το μηδέν στην εστία τους. Ο Πανίκιν έκανε το 3-2, ενώ ο Σεμένοφ με πέναλτι έκανε το 4-2, ενώ ο ίδιος παίκτης είχε και δοκάρι.

Στην 3η περίοδο οι Ναπολιτάνοι σημείωσαν με το "καλημέρα" ακόμα ένα γκολ με τον Σεμένοφ και έφτασαν πανάξια στην πρώτη τους ευρωπαϊκή νίκη που τους διατηρεί στο "κόλπο" της πρόκρισης. Αύριο, Κυριακή ακολουθεί το παιχνίδι με την πορτογαλίκη Recreativo.