Κυριακή 19 Νοέ 2023
Α’ ΕΠΣΑ : Σπουδαίο διπλό για την Δόξα Νιφορεϊκων

Άνοιξε σήμερα η αυλαία της 10ης αγωνιστικής στην Α’ Κατηγορία, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν «πάρτυ», αφού είχαμε πολλά διπλά στα παιχνίδια των δύο ομίλων.

Στον α’ όμιλο, ο Ατρόμητος Πατρών πήρε μεγάλο διπλό μέσα στην Κάτω Αχαγιά από την Αχαϊκή και πέρασε έστω και προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας, εκμεταλλευόμενος την αναβολή στον Ριόλο, λόγω κωλύματος της κ. Αντωνίου.

Η Θύελλα κέρδισε μέσα στο Σαραβάλι τον Αχαϊό και παρέμεινε και αυτή σταθερά στις πρώτες θέσεις, ενώ μεγάλη νίκη πέτυχε η Δόξα Παραλίας μέσα στα Ζαρουχλεϊκα απέναντι στην Αναγέννηση, σε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι από βαθμολογικής άποψης.

Στον β’ όμιλο, ο Άρης ήταν καταιγιστικός στο Αίγιο απέναντι στην Θύελλα Αιγίου και σημείωσε ακόμα μια εύκολη νίκη, την στιγμή που το Πάτραι κέρδιζε μέσα στην Αγυιά τον Δαβουρλή, παραμένοντας σταθερά στην 2η θέση της βαθμολογίας.

Ο Πήγασος ισοφάρισε στις καθυστερήσεις τον αγώνα με την Αιγείρα/Ακράτα, ενώ δεν ανέδειξε νικητή ο αγώνας στο Προάστειο ανάμεσα στην Νίκη και τον Κεραυνό Αγίου Βασιλείου, με τις δύο ομάδες να μένουν στην «λευκή ισοπαλία».

Ο Αχαϊκός πέρασε σαν “σίφουνας” από τα Καλάβρυτα κερδίζοντας την τοπική ομάδα με 1-4, ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας στον πάτο αυτής τους γηπεδούχους που είναι χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.

Τέλος ο Εθνικός Πατρών πήρε εύκολη νίκη απέναντι στον Αετό Ρίου και χαρακτηριστικό είναι ότι ήταν η μοναδική γηπεδούχος ομάδα της αγωνιστικής που κέρδισε.

Αναλυτικά τα σημερινά αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής στην Α’ Κατηγορία έχουν ως εξής :

Α’ Όμιλος

Πανμοβριακός Ριόλου-Διαγόρας Βραχνεΐκων αναβλήθηκε για 22/11

Αχαΐκή-Ατρόμητος Πατρών 1-2 (71’ Φωτόπουλος / 56’ Γκάτσης, 66’ Αποστολόπουλος)

Αναγέννηση Πατρών-Δόξα Παραλίας 0-1 (41’ Τσιούπρος)

Αχαιός Σαραβαλίου-Θύελλα Πατρών 1-2 (64’ Ρίλντι / 10’ Αγουρίδης, 37’ Σκεπετάρης)

Β’ Όμιλος

Θύελλα Γ.Σ. Αιγίου-Άρης Πατρών 2-6 (68’ πεν. Γκοτσόπουλος, 85’ Διαμαντόπουλος / 4’, 25’ πεν. Μητρόπουλος, 21’ Σίδερης, 36’ Λιμάτσι, 57’ Σταθόπουλος, 90’ πεν. Σπανός)

Νίκη Προαστείου-Κεραυνός Αγίου Βασιλείου 0-0

Δαβουρλής K. 92-Πάτραι Α.Π.Σ. 0-3 (57’ Ούτσικας, 72’ Σουγλέρης, 82’ Σπηλιωτόπουλος)

Πήγασος Μπεγουλακίου-Αιγείρας Ακράτας ΑΕ 1-1 (92’ Παπαδημητρακόπουλος / 30’ πεν. Μαγγίνας) – Χαμ. Πέναλτι : 34’ Αποσκίτης (απέκρουσε ο Οικονομόπουλος)

Καλάβρυτα-Αχαϊκός 1-4 (25′ Τσαβαλάς / 3′ Καλόφωνος, 8, 74′ Γράββαλος, 41′ Παπαιωάννου)

Εθνικός Πατρών-Αετός Ρίου 4-0 (44′ Ζησιμόπουλος, 47′, 48′ Αναγνωστόπουλος, 59′ Παναγόπουλος)

Οι βαθμολογίες (με

ΔΙΠΛΟ Η ΔΟΞΑ ΝΙΦΟΡΕΪΚΩΝ
Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι για την 10η αγωνιστική της Α’ Κατηγορίας, η Δόξα Νιφορείκων πέρασε με διπλό από τα Ροίτικα, κερδίζοντας με 0-3 και ανεβαίνοντας ακόμα περισσότερο στον βαθμολογικό πίνακα.

Στο 9′ λεπτό ο Δημητρέλλος άνοιξε το σκόρ για τους “μαυραετούς”, με τον Πυρρή στο 65′ λεπτό να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του και τον Κυριακόπουλο στο 89′ λεπτό να σημειώνει το τελικό 0-3.

Οι νικητές τελείωσαν το παιχνίδι με ποδοσφαιριστή λιγότερο, λόγω αποβολής του Πυρρή στο 94′ λεπτό.