Σάββατο 21 Οκτ 2023
Α ΕΠΣΑ Αλωαε ταΖαρουχλεικα ο Αχαιος
Την νίκη της αγωνιστικής κατάφερε να σημειώσει ο Αχαϊός Σαραβαλίου καθώς “δραπέτευσε” από το γήπεδο των Ζαρουχλεΐκων με ένα σπουδαίο τρίποντο αφού επιβλήθηκε του Ατρόμητου Πατρών με σκορ 3-5.

Για τον Αχαϊό Σαραβαλίου αυτή ήταν η 2η συνεχόμενη νίκη και 3ο παιχνίδι όπου η ομάδα παρέμεινε αήττητη, βρίσκοντας ρυθμό ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Από την άλλη πλευρά ο Ατρόμητος Πατρών κατάφερε τρεις φορές να ισοφαρίσει τον Αχαϊό αλλά στο τέλος δεν είχε τα ψυχικά αποθέματα για μια ανατροπή και μοιραία ήρθε η εντός έδρας ήττα όπου ήταν και η πρώτη φετινή για την ομάδα του κ.Πεφάνη αλλά παρέμεινε στο +1 από την 2η θέση από Πανμοβριακό και Αχαϊκή.

Ο Αχαϊος Σαραβαλίου άνοιξε το σκορ στο 26′ με ωραίο σουτ εκτός περιοχής του Νάτση.

Ο Ατρόμητος έφερε το παιχνίδι στα ίσα δύο λεπτά αργότερα όταν ο Χριστόπουλος εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά και με κεφαλιά στο ύψος του πέναλτι ο Γκάτσης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Στο 30′ το σουτ του Κωστή θα καταλήξει πάνω από τα δοκάρια, ενώ ένα λεπτό αργότερα το σουτ του Γκότση από το ύψος της μεγάλης περιοχής θα περάσει άουτ.

Στο 36′ εξαιρετική κάθετη πάσα του Νάτση στην πλάτη της άμυνας ο Καπερώνης θα προλάβει την έξοδο του Μπίτι και με ψύχραιμο πλασέ θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2.

Τέσσερα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 40′, φάουλ του Χριστόπουλου από τα δεξιά στο δεύτερο δοκάρι κεφάλια/γύρισμα του Γκάτση και ο Γκότσης με κεφαλιά θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2.

Στο 2ο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 54′ σέντρα του Καπερώνη από τα δεξιά και με κεφαλιά ο Μούτσα θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 2-3.

Στο 61′ ο Κωστής με σουτ εντός περιοχής θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 3-3.

Ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Γραμματικόπουλος με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής θα ξαναβάλει για 4η φορά μπροστά τον Αχαϊό σκορ για το 3-4.

Τέλος στο 89′ με μονοκόμματο σουτ εκτός περιοχής ο Κωτσιάς θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το κερασάκι της τούρτας και το τελικό 3-5.

Ατρόμητος Πατρών (Σάκης Πεφάνης) : Μπίτι, Παπανικολόπουλος (57′ Γιαλός), Χριστόπουλος (72′ Παπασπυρόπουλος), Νικολακόπουλος, Πανταζόπουλος, Λαζανάς, Παλούκης, Αποστολόπουλος, Γκότσης (50′ Σμυρλής), Γκάτσης, Κωστής.

Αχαϊος Σαραβαλίου (Πέτρος Χρηστίδης) : Μπακάλης, Ντινόπουλος, Μπακατσέλος, Γιαννέλος, Χαρίζι, Κωτσιάς, Καπερώνης, Μαντάς, Γ. Γραμματικόπουλος (88′ Κλουκινιώτης), Νάτσης, Μούτσα.

’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (6η Αγωνιστική)

Α’ ‘Ομιλος

Δόξα Παραλίας-Αστέρας Τσουκαλεΐκων 0-3 (60΄, 62΄ Καλούδης, 66΄Τζάφας)

Ατρόμητος Πατρών-Αχαιός Σαραβαλίου 3-5 (28΄Γκάτσης, 40΄Γκότσης, 61΄Κωστής – 26΄Νάτσης, 36΄Καπερώνης, 54΄Μούτσα, 62΄Γ. Γραμματικόπουλος, 89΄Κωτσιάς

Διαγόρας Βραχνεΐκων-Αναγέννηση Πατρών 3-1 (16΄Δ. Μαλτέζος, 33΄, 70 Σκούρτας – 56΄ Π. Φραντζής)

Πανμοβριακός Ριόλου-Αχαϊκή 0-0 (Αποβολή: 20΄Κάτσενος)

Β’ Όμιλος

Πήγασος Μπεγουλακίου-Άρης Πατρών 0-1 (54΄πεν. Γεωργαντόπουλος)

Αχαϊκός-Εθνικός Πατρών 1-0 (65΄Kυριακού)

Α.Ε. Αιγείρας/Ακράτας -Νίκη Προαστείου 3-2 (16΄ Καραχάλιος, 27΄Οικονόμου, 73΄Κυρίκος – 29΄, 70΄Αντωνόπουλος,Aποβολή: 42΄Μαχαίρας – 93΄Σταματάκης)

Αετός Ρίου-Κεραυνός Αγίου Βασιλείου 1-1 (56΄Φουρφουρής – 40΄Μεντζελόπουλος)

Καλάβρυτα-Δαβουρλής Κ΄ 92 1-3 (30′ Βραχλιώτης / 15΄Κουμπουρλής, 19΄ Πρέντζας, 75′ Φαρμακίδης)

Πάτραι Α.Π.Σ.-Θύελλα Γ.Σ. Αιγίου 6-0 (12′, 43′, 49′ Σουγλέρης, 74′ Ούτσικας, 77′ Γερόπουλος, 84′ Σπηλιωτόπουλος)