Λίστα αντικειμένων
Σάββατο 22 Απρ 2023
Έπεσε η αυλαία στην κανονική διάρκεια της Α’ κατηγορία με την 26η στροφή.
Στον 1ο όμιλο, η Δόξα Παραλίας ηττήθηκε από τον Πανμοβριακό, αλλά ο Αστέρας Τσουκαλεΐκων δεν μπόρεσε να λυγίσει τον Αστέρα Μιντιλογλίου και έτσι η Δόξα κέρδισε την απευθείας παραμονή, με τον Αστέρα να μπαίνει στα πλέι-άουτ, για να την διεκδικήσει.
Στον 2ο όμιλο, ο Άρης Πατρών με γκολ του Κουτρούμπα στο 98′ έκαμψε την αντίσταση του Αετού/Αστραπής και έκοψε πρώτος το νήμα στη βαθμολογία.
Έτσι στα πλέι-οφ για ανάδειξη πρωταθλητή θα έχουμε Θύελλα Πατρών- Παναιγιάλειος και Άρης Πατρών- Πανμοβριακός.
Στα πλέι-άουτ από τον 1ο όμιλο θα λάβουν μέρος οι Αστέρας Μιντιλογλίου, Αστέρας Τσουκαλεΐκων, Λιμνοχώρι και Ίκαρος Λακκόπετρας.
Από τον 2ο όμιλο στην ίδια διαδικασία θα εισέλθουν ο Ατρόμητος Πατρών, η Αναγέννηση Ψαθοπύργου, η Πάτρα 2005 και ο Πανιώνιος/Αχιλλέας.
Στην Β’ κατηγορία υποβιβάστηκαν ο Δίας και ο Απόλλων Εγλυκάδας.
Η ταυτότητα της τελευταίας αγωνιστικής:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ
Ίκαρος Λακκόπετρας-Δόξα Νιφορεΐκων 4-4
Ατρόμητος Λάππα-Διαγόρας Βραχνεΐκων 2-4
Αχαΐκή-Αχαιός Σαραβαλίου 3-2
Δίας-Λιμνοχώρι 4-1
Δόξα Παραλίας-Πανμοβριακός 0-2
Αστέρας Τσουκαλεΐκων-Αστέρας Μιντιλογλίου 0-1
Ρεπό : Θύελλα Πατρών
Β’ ΟΜΙΛΟΣ
Πανιώνιος Αχιλλέας-Απόλλων Εγλυκάδος 3-0 α.α.
Ατρόμητος Πατρών-Εθνικός Πατρών 1-1
Άρης Πατρών-Αετός/Αστραπή 2-1
Πήγασος Μπεγουλακίου-Κεραυνός Αγίου Βασιλ. 0-2
Νίκη Προαστείου-Αιγείρα/Ακράτα 2-0
Αναγέννηση Ψαθοπ.-Πάτρα 2005 4-1
Ρεπό : Παναιγιάλειος
Τελική Βαθμολογία (σε 26 αγώνες)
Α’ Όμιλος
1 Θύελλα Π. 70 (76-9)
2 Πανμοβριακός 58 (57-18)
—————————————————-
3 Αχαϊκή 49 (43-23)
4 Διαγόρας Βραχν. 46 (53-21)
5 Ατρόμητος Λάππα 35 (34-29)
6 Αχαιός Σαρ. 31 (34-45)
7 Δόξα Νιφ. 31 (33-34)
8 Δόξα Παρ. 23 (27-46)
——————————–
9 Αστέρας Μιντ. 22 (18-35)
10 Αστέρας Τσουκ. 20 (23-42)
11 Λιμνοχώρι 18 (15-42)
12 Ίκαρος Λακκ. 16 (27-50)
—————————————–
13 Δίας 14 (24-65)
Β’ Όμιλος
1 Άρης Πατρών 64 (71-17)
2 Παναιγιάλειος 63 (62-13)
‐—————————————-
3 Κεραυνός Α.Β. 52 (54-18)
4 Εθνικός Πατρών 44 (37-20)
5 Νίκη Προαστ. 36 (31-25)
6 Αετός/Αστραπή 35 (29-27)
7 Πήγασος Μπεγ. 33 (33-32)
8 Αιγείρα Ακράτα 31 (26-35)
————————————————–
9 Ατρόμητος Πατρών 25 (25-29)
10 Αναγέννηση Ψαθ. 25 (30-43)
11 Πάτρα 2005 13 (20-52)
12 Πανιώνιος/Αχιλ. 11 (21-65)
————————————————–
13 Απόλλων Εγλ. 6 (12-47)
– Ο Απόλλων Εγλ. αποσύρθηκε από το πρωτάθλημα.