Κυριακή 14 Ιαν 2018
Μοιράσθηκαν βαθμούς και εντυπώσεις Αρόη και Ζαβλάνι/Αίας

ΑΠΟ Αρόης-Ζαβλάνι/Αίας 1-1 (71’ Γκοτσόπουλος / 58’ Αναγνώστης)

Διαιτητής : Καδδάς

Στο 1-1 έμειναν ΑΠΟ Αρόης και Ζαβλάνι/Αίας, στον αγώνα που έγινε στον κάκιστο αγωνιστικό χώρο του «Α. Κάνιστρας», για την 16η αγωνιστική του β’ ομίλου της Β’ Κατηγορίας.

Οι γηπεδούχοι έχασαν τις πιο κλασσικές ευκαιρίες στο α’ μέρος και θα μπορούσαν να είχαν προηγηθεί αν ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια.

Μόλις στο 10’ λεπτό και μετά την κεφαλιά-πάσα του Γκοτσόπουλου στον Δεπούντη, ο τελευταίος βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Αγοράκη αλλά αστόχησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, με το σουτ να περνάει ελάχιστα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Στο 22’ ήταν η σειρά του Βαγγελάτου να χάσει σημαντική ευκαιρία σε νέο τετ α τετ, αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε ψηλά άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 27’ με το σουτ του Χατίγια, ενώ στο 32’ διαμαρτύρονται για παράβαση εντός περιοχής σε τράβηγμα επάνω στον Κωστόπουλο, με τον ρέφερι Καδδά να δείχνει την παράβαση αλλά με φάουλ εκτός περιοχής.

Για μια περίπτωση πέναλτι φωνάζουν και οι γηπεδούχοι, σε προσπάθεια του Ντούλια να διώξει την μπάλα, η οποία βρήκε μεν στο χέρι του αλλά θεωρήθηκε ακούσιο από τον διαιτητή Καδδά.

Στο β’ μέρος το Ζαβλάνι/Αίας ισορρόπησε την κατάσταση και κατάφερε με όμορφο σουτ του Αναγνώστη να πάρει το προβάδισμα στο 58’ λεπτό.

Και ενώ είχε την υπεροχή και θα μπορούσε να φύγει με τους τρείς βαθμούς της νίκης, ήρθε στο 71’ ο Γκοτσόπουλος και μετά από μπαλιά του Δεπούντη να βρεθεί απέναντι από τον Αγοράκη και να ισοφαρίσει σε 1-1.

Στο 77’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με την κεφαλιά του Κατσαϊτη να μπλοκάρει ο Μποσγανάς, ενώ η Αρόη έχασε με την σειρά της καλή ευκαιρία στο σουτ του Τσαούσογλου που έφυγε άουτ.

Στο 82’ το κόρνερ του Γκλαβά βρήκε το κάθετο δοκάρι της Αρόης, ενώ στο 85’ το σουτ που επιχείρησε πέρασε πολλά μέτρα μακριά από την εστία του Μποσγανά.

Την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Κωστόπουλου στο 88’ λεπτό, με το παιχνίδι να τελειώνει στο 1-1, σκορ που ουσιαστικά δεν βόλεψε καμία από τις δύο ομάδες, οι οποίες στοχεύουν στην προνομιούχο τετράδα.

ΑΠΟ ΑΡΟΗΣ : Μποσγανάς, Κ. Ασημακόπουλος, Παπανελόπουλος, Νταλάπας, Τζωρακολευθεράκης, Σύρος, Γκοτσόπουλος (82’ Καμπέρης), Γεροντίδης (69’ Γαλάνης), Τσαούσογλου, Βαγγελάτος, Δεπούντης

ΖΑΒΛΑΝΙ/ΑΙΑΣ : Αγοράκης, Ντούλιας (46’ Κατσαϊτης), Χριστόπουλος, Χαλκιόπουλος, Κ. Ασημακόπουλος, Χατίγια (90’ Κ. Κωστόπουλος), Γκλαβάς, Κούντας, Αναγνώστης, Π. Κωστόπουλος, Φλωράτος (56’ Τσεκούρας / 63’ λ.τ. Γράψας)