Sunday 19 Jan 2020
abcd
Click to enlarge
Νέα επίθεση σε διαιτητή σε αγώνα Γ’ κατηγορίας του τοπικού πρωταθλήματος της ΕΠΣ Αχαΐας. Μετά τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου της αναμέτρησης Ρωμανός-Αστέρας Λεοντίου για τον Α΄ όμιλο και ενώ το σκορ ήταν 1-3, ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων χτύπησε στο κεφάλι τον βοηθό Δημήτρη Σπυρόπουλο, ο οποίος στη συνέχεια μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο για εξετάσεις, όπως αναφέρει το φύλλο αγώνος.

Η αναμέτρηση διεκόπη οριστικά, ενώ το σκορ ήταν 3-1 υπέρ των φιλοξενούμενων. Στο γήπεδο μάλιστα μετέβη και η αστυνομία.

Το φύλλο αγώνος αναφέρει τα εξής:

«Μετά την λήξη του ημιχρόνου και κατευθυνόμενος στα αποδυτήρια έξω από την πόρτα μας ο τερματοφύλακας της γηπεδούχου ομάδας «Ρωμανός», Γ.Π, επιτέθηκε αρχικά λεκτικά προς τον α΄ βοηθό λέγοντας «Γ.. τον Χριστό σου» και άλλα.

Στην συνέχεια χτυπήθηκε στο πρόσωπο με δύναμη με τα χέρια του. Αφού απομακρύνθηκε επέστρεψε και επιτέθηκε ξανά στον α΄ βοηθό μου, χτυπώντας τον στο κεφάλι με δύναμη ξανά. Κατόπιν τον απομάκρυναν και συνέχισε να βρίζει τόσο τον βοηθό μου όσο και τον εμένα και τον β΄ βοηθό. Στην συνέχεια μας επιτέθηκαν λεκτικά άνθρωποι του Ρωμανού με πρωτοστάτη τον υπεύθυνο που μας εξόφλησε το εξοδολόγιο.

Στη συνέχεια ο παίκτης Σ.Κ (11) μας απείλησε λέγοντας πως «Αν καλέσουμε το 100 θα φύγουμε με ασθενοφόρο». Ενώ γράφαμε το φύλλο αγώνος μας φώναξαν δυνατά έξω από την πόρτα μας «Πως αν δεν συνεχίσετε το αγώνα, θα φύγετε με ασθενοφόρο».

Έγινε κλήση στην άμεση δράση, λόγω των γεγονότων που έλαβαν χώρα και του κόσμου που ήταν απέξω , ώστε να μεταφερθεί με ασφάλεια ο α΄ βοηθός μου στο νοσοκομείο, διότι μετά τα χτυπήματα που δέχθηκε νιώθει έντονη ζαλάδα από τα χτυπήματα στο κεφάλι για διάγνωση. Επιφυλασσόμαστε για συμπληρωματική δήλωση».

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στους δύο ομίλους:

Α’ Όμιλος

Κυριακή 19/1

Νεάπολη Πατρών-Φωστήρας Οβρυάς 3-0 α.α.

Ρωμανός-Αστέρας Λεοντίου 1-3 (23΄ Κ. Σπαθάρης-11΄ πεν. Στέλλας, 27΄ Γιαννόπουλος, 45΄ Μαργαρίτης)

Ίκαρος Λακκόπετρας-Ολυμπιακός Ζαρουχλεϊκων 3-0 (85΄, 88΄Δρακόπουλος, 92΄ Γκοτσούλιας)

Γαλήνη-Κρίνος 5-1 (Γιαννόπουλος (2), Βάλσαμος, Μπανταδάκης, Καραμπούλας – )

Ροϊτικα-Δόξα Πατρών 2-4

Ατρόμητος Ζαρουχλεΐκων-Πείρος Ισώματος 2-1

Μετόχι-Ωλενιακός 0-0

Β’ Όμιλος

Σάββατο 18/1

Νέο Σαλμενίκο-Σκεπαστό 0-3 α.α.

ΑΕ Αιγίου-ΑΕ Αρόης 2-1 (17΄ πεν. Τριανταφυλλόπουλος – 70΄Γ. Πλούμης)

Σπάρτακος-Πυρσός 0-5 (16′,17′,24′,38΄, 85΄ Φράγγος)

Φλόγα Κ. Καστριτσίου-Παναχαϊκή 2014 4-2 (2΄, 17΄ Κουτσουμπελίτης, 26΄ Χίνκου, 76΄Καυκάς – 29΄,86΄πεν. Παπαηλίου)

ΑΕΚ Πατρών-Προοδευτική 0-2 (48΄ Ανδριόπουλος, 52΄ Γιαχαλής)

Κεραυνός Σελιανιτίκων-Αυτόνομη 0-5

Ρεπό: Άτλας Πατρών