Τετάρτη 14 Μάρ 2018
Κυπελλούχος Αχαΐας ο Διαγόρας Westenergy

ΦΙΛΜ:

Λήξη Αγώνα. Ο Διαγόρας είναι κυπελλούχος Αχαΐας 2017-2018.

82' Ακόμη μια καλή ευκαιρία για το Διαγόρα, ο Κωστής βρέθηκε στη μεγάλη περιοχή από δεξιά έπιασε ένα γεμάτο σουτ αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

78' Από μια κίτρινη κάρτα σε Γραμματικόπουλο και Αθανασόπουλο για ένα διαπληκτισμό που είχαν οι δύο τους.

73' Γκολ για το Διαγόρα (4-0). Ο Κουτρούμπας έβγαλε σε τετ α τετ το Γεωργαντόπουλο οπου πέρασε και το Ζήγκο και έβαλε ένα εξαιρετικό τέρμα για την ομάδα του.

70' Σουτ του Γραμματικόπουλου στην αντεπίθεση η μπάλα έλαχιστα άουτ.

62' Εκτέλεση φάουλ από το Γραμματικόπουλο γ μπάλα βρήκε στο πρόσωπο του Παναγόπουλου και πέρασε σε κόρνερ.

48' καλό σουτ Γ. Λιάκου μπλοκάρει ο Θωμάς.

Λήξη Α ημιχρόνου.

45' Γκολ για το Διαγόρα (3-0). Ο Λαμπρόπουλος κατεβάζει ωραία τη μπάλα έξω από την περιοχή κάνει ένα δυνατό σουτ στη γωνία του Ζήγκου που δεν αντέδρασε σωστά, και έτσι έδωσε μεγάλο προβάδισμα νίκης στην ομάδα του.

38' Ευκαιρία για το Διαγόρα. Ο Παπαδόπουλος έκλεψε από το Φωτόπουλο έβγαλε τετ α τετ το Κωστή ο οποίος πλάσαρε πάνω στον Ζήγκο.

35' Σέντρα του Γεωργαντόπουλου από αριστερά κεφαλιά του Χριστόπουλου και 2-0 για το Διαγόρα.

33' Φάση διάρκειας ο Παπαδόπουλος βρέθηκε στη περιοχή σε θέση βολής έκανε το σουτ εντυπωσιακά έδιωξε σε κόρνερ ο Ζήγκος.

22' Εντυπωσιακή ενέργεια από το Γεωργαντόπουλο από δεξιά που πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του έκανε και τη σέντρα αλλά το σουτ του Μάζη από το ύψος της μεγάλης περιοχής ήταν εντελώς άστοχο.

15' Φάουλ του Γραμματικόπουλου μπήκε στη φάση ο Σπανός έδιωξε με γροθιές ο Θωμάς πριν η φάση γίνει επικίνδυνη.

14' Κίτρινη κάρτα για θέατρο. Ο Γεωργαντοπουλος έκανε ωραία ενέργεια από τα αριστερά μπήκε στη μεγάλη περιοχή δέχτηκε ένα μαρκάρισμα από τον Αντωνόπουλο όμως ο διαιτητής το καταλογισε ως θέατρο.

13' Εκπληκτική ενέργεια από το Κωστή που ξεκίνησε με τη μπάλα από το κέντρο έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

12' Σουτ του Νιφορόπουλου έδιωξε σε κόρνερ ο Θωμάς.

11' Τρομερό σουτ του Παναγόπουλου στη περιοχή ύστερα από την ωραία έμπνευση του Χριστόπουλου 1-0 ο Διαγόρας.

7' Καλή ευκαιρία για το Διαγόρα, ο Χριστόπουλος κατέβασε όμορφα τη μπάλα έβγαλε και τη σέντρα ο Κωστής όμως αστόχησε από κοντά.

Έναρξη του αγώνα. Στη σέντρα ο Πανμοβριακός.

Συνθέσεις:

Πανμοβριακός Ριόλου (Ντ. Σπυρόπουλος): Ζήγκος, Κουργιαλάς (46' Γ. Λιάκος), Χριστόπουλος, Σπανός, Αντωνόπουλος(46' Κάτσενος), Α. Λιάκος, Παπαγεωργακόπουλος, Σπυρόπουλος, Παπουτσής, Φωτόπουλος(60' Παναγάκης), Νιφορόπουλος (71' Μπακάλης)

Διαγόρας Westenergy (A. Ζήκος): Θωμάς, Παναγόπουλος (63' Μιχαηλίδης), Λαμπρόπουλος, Πετρόπουλος, Α. Τρίγκας (46' Αδαμόπουλος), Ν. Τρίγκας, Χριστόπουλος, Παπαδόπουλος, Μάζης (57' Κουτρούμπας), Γεωργαντόπουλος(77' Αθανασόπουλος), Κωστής

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιάννης Καλύβας

ΒΟΗΘΟΙ: Παναγιώτης Ζούλης-Μιχάλης Ανδριανός

4η: Γεωργία Ντάβλα

ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ:

* Η τιμή του εισιτηρίου έχει οριστεί στα 5 ευρώ από την ΕΠΣΑ.

* Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά σε τελικό Κυπέλλου θα συμμετέχει ο Νίκος Γραμματικόπουλος.

* Δεύτερη συνεχόμενη χρονιά που βρίσκεται στον τελικό ο Πανμοβριακός που θέλει να το κατακτήσει.

* Δεύτερη φορά που συμμετέχει ο Διαγόρας σε τελικό. Είχε κατακτήσει το Κύπελλο την σεζόν 2011-2012 κόντρα στον Ατρόμητο Λάππα με τέρμα του Γιάννη Βογιατζή.