Πέμπτη 24 Αύγ 2023
ΠΛΕΙΟΦ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣΛΙΓΚ Ηττα απο τηνΜπραγκα 2-1 ο Παναθηναικος
Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στριμωγμένος στα σχοινιά από τα γκολ των Ρουίθ και Τζαλό όμως ο Μαντσίνι τον λύτρωσε μειώνοντας 2-1 στο 90+5' και τον κρατάει ολοζώντανο στο κόλπο της πρόκρισης στους ομίλους του Champions League ενόψει της ρεβάνς στο ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός δέχτηκε δύο ισχυρά χτυπήματα στην Πορτογαλία όμως απέδειξε για ακόμη μία φορά πως είναι πολύ σκληρός για να πεθάνει, πως έχει ισχυρό μέταλλο, πως είναι επτάψυχος και πως είναι αποφασισμένος περισσότερο από κάθε άλλη φορά να επιστρέψει στους ομίλους του Champions League μετά από 13 ολόκληρα χρόνια.

Και αυτό γιατί αν και έκανε κακό δεύτερο μέρος και είδε τους Ρουίθ και Τζαλό να τιμωρούν τα λάθη του και να νικούν δύο φορές τον Μπρινιόλι, σηκώθηκε από το καναβάτσο και "απάντησε" στην Μπράγκα στο φινάλε, με τον Μαντσίνι να σκοράρει στο πέμπτο από τα οκτώ λεπτά των καθυστερήσεων και να γράφει το τελικό 2-1, με τους πράσινους να χάνουν μεν αλλά να έχουν κάθε λόγο να ονειρεύονται μία μεγάλη ανατροπή την ερχόμενη Τρίτη (29/8) μπροστά σε ένα γεμάτο ΟΑΚΑ.

Μία αλλαγή από τον Γιοβάνοβιτς σε σχέση με το Βελοντρόμ
Ομάδα που... προκρίνεται (απέναντι σε έναν φημισμένο αντίπαλο όπως η Μαρσέιγ) δεν αλλάζει και με αυτό το σκεπτικό ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς εμπιστεύτηκε τους 10 από τους 11 παίκτες τους οποίους είχε επιλέξει και για το αρχικό σχήμα στο "Βελοντρόμ", με μοναδικό νέο πρόσωπο στην ενδεκάδα τον Παλάσιος αντί του Βέρμπιτς.

Μάλιστα, ο Σέρβος προπονητής τοποθέτησε τον Αργεντινό στο δεξί άκρο της επίθεσης των πρασίνων, με τον Μαντσίνι να πηγαίνει αριστερά όπου είχε παίξει ο Βέρμπιτς στην εκτός έδρας αναμέτρηση της περασμένης Τρίτης με τους Φωκαείς.

Εντυπωσιακός στο πρώτο 15λεπτο ο Παναθηναϊκός
Ο Παναθηναϊκός μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με συγκέντρωση στο 100% και το πρώτο τέταρτο άνηκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, που κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Μόλις στο 2ο λεπτό είχε πολύ μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί, όμως η κεφαλιά του Μάγκνουσον (από γλυκιά σέντρα του Πέρεθ) έφυγε ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι ενώ ένα λεπτό αργότερα το σουτ του Παλάσιος εντός περιοχής δεν βρήκε στόχο.

Στο 8ο λεπτό ο Μαντσίνι ελίχτηκε ωραία στη μεγάλη περιοχή και έστειλε τη μπάλα να βρει στο αριστερό δοκάρι, όμως ήταν ελάχιστα εκτεθειμένος όταν έγινε κάτοχος της μπάλας, για να έρθει το 13ο λεπτό όπου οι πράσινοι απείλησαν από στημένη φάση και την εκτέλεση φάουλ του Μάγκνουσον που έστειλε τη μπάλα άουτ.

Σε όλο αυτό το διάστημα, οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς πίεζαν ψηλά τους αντιπάλους τους και τους χαλούσαν την κυκλοφορία, ενώ στον αντίποδα οι ίδιοι οργίαζαν κυρίως από τα δεξιά έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τον Βαγιανίδη, για να έρθει η φάση του 16ου λεπτού όπου ήρθε η αφύπνιση της Μπράγκα μέσω ενός πέναλτι που... δεν δόθηκε.

Ο Μπρούμα ξεγέλασε τον διαιτητή αλλά όχι το VAR
Ο Βαγιανίδης μάρκαρε τον Μπρούμα μέσα στη μεγάλη περιοχή του Παναθηναϊκού και ο διαιτητής Τσβάιερ έδειξε αρχικά την άσπρη βούλα, όμως ο VAR-ίστας τον κάλεσε να ξαναδεί τη φάση έχοντας διαφορετική άποψη και έτσι πήρε πίσω την αρχική του απόφαση, βλέποντας το επιθετικό φάουλ του Μπρούμα, που είχε πατήσει τον Βαγιανίδη.

Η φάση αυτή, όπου χρειάστηκε να περάσουν κοντά στα πέντα λεπτά για να τσεκαριστεί είχε ως αποτέλεσμα να πέσει ο ρυθμός του αγώνα, με το τριφύλλι να έχει δεύτερη μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο μέρος με τον Παλάσιος στο 30', ο οποίος μπήκε στη μεγάλη περιοχή από τα δεξιά αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω στον εξερχόμενο Ματέους που του έκλεισε το οπτικό πεδίο.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Μπράγκα πήρε τη μπάλα στα πόδια και αύξησε το ποσοστό κατοχής της, βρήκε την ευκαιρία να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο και να φτάσει στην περιοχή του Παναθηναϊκού, για να έχει την πρώτη επικίνδυνη στιγμή της στο πρώτο μέρος στο 45+3', με τον Πέρεθ να βάζει την κόντρα στο σουτ του Αντρέ Όρτα και τη μπάλα να φεύγει κόρνερ.

Καταστροφική η εκκίνηση στο δεύτερο μέρος
Η Μπράγκα δεν απείλησε ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος όμως από το 30' και μετά είχε τον έλεγχο μέσω της κατοχής και το γεγονός αυτό γέμισε με αυτοπεποίθηση τους παίκτες του Αρτούρ Ζόρζε, με αποτέλεσμα να φορτσάρουν στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους και να στριμώξουν στα σχοινιά την ελληνική ομάδα.

Στο 48' ο Μπρινιόλι έκανε την πρώτη του σπουδαία επέμβαση στο παιχνίδι, διώχνοντας σωτήρια σε κόρνερ το πλασέ του Αμπέλ Ρουίθ από το ύψος της μικρής περιοχής, για να έρθει όμως τρία λεπτά αργότερα το 1-0.

Πάλι από τα αριστερά κινήθηκαν οι γηπεδούχοι, με τον Μπρούμα να γυρίζει τη μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής, τον Ρικάρντο Όρτα να αφήνει τη μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του και τον Ρουίθ να νικάει τον Ιταλό πορτιέρε με συρτό σουτ από το ημικύκλιο.

Το γκολ αυτό έφερε ευφορία στους Πορτογάλους και απογοήτευση στους παίκτες του Παναθηναϊκού, με το επόμενο δεκάλεπτο να βρίσκει την Μπράγκα να έχει τον απόλυτο έλεγχο του κέντρου και να μεταφέρει πίεση στα πράσινα καρέ, την ώρα που οι παίκτες της ελληνικής ομάδας αδυνατούσαν να κρατήσουν μπάλα.

Ευκαιρία που δεν χάνεται από τον Σπόραρ...
Παρόλα αυτά, δεν δέχτηκαν άλλη μεγάλη φάση και στο 62' είχαν τεράστια ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσα, την οποία όμως σπατάλησε ο Σπόραρ, αφού μετά από φανταστική ατομική ενέργεια του Μαντσίνι, απέτυχε να προωθήσει τη μπάλα στα δίχτυα στην ανυπεράσπιστη από γκολκίπερ εστία, στέλνοντας τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής.

Αμέσως μετά από αυτή τη φάση οι δύο προπονητές έκαναν διορθωτικές κινήσεις, με τους Μπερνάρ και Ιωαννίδη να μπαίνουν στο ματς για τον Παναθηναϊκό (αντί για Τζούριτσιτς και Σπόραρ αντίστοιχα) αλλά την αλλαγή του Αρτούρ Ζόρζε, Τζαλό, να αποδεικνύεται χρυσή.

... και τιμωρία από τον Τζαλό
Και αυτό γιατί στο 75ο λεπτό η άμυνα του Παναθηναϊκού πιάστηκε στον ύπνο, με τον Γεβντάι να χάνει τη μπάλα μετά από εκτέλεση πλαγίου και τον Ρικάρντο Όρτα να τροφοδοτεί τον Τζαλό, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ανοργανωσιά των πρασίνων στα μετώπισθεν και εκτέλεσε με άπιαστο δεξί σουτ τον Μπρινιόλι (2-0).

Η συνέχεια βρήκε τους δύο προπονητές να κάνουν και άλλες αλλαγές και το ματς να θυμίζει παρτίδα σκάκι, με τον Παναθηναϊκό να βγαίνει μπροστά ψάχνοντας το γκολ και την Μπράγκα να παίζει για να προστατεύσει το πολύτιμο 2-0, ούσα όμως επικίνδυνη όπως έδειξε η απόκρουση που χρειάστηκε να κάνει ο Μπρινιόλι στο 90+4' για να νικήσει σε τετ α τετ τον Ρόνι Λόπες.

Ο Μαντσίνι βρήκε δίχτυα και λύτρωσε το τριφύλλι
Ο Παναθηναϊκός όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και όπως στο "Βελοντρόμ" έτσι και στην Πορτογαλία ξέρανε τους αντιπάλους του, σκοράροντας στις καθυστερήσεις. Αυτή τη φορά, ήρωας για τους πράσινους ήταν ο Ντανιέλ Μαντσίνι, με τον Αργεντινό εξτρέμ να δέχεται υπέροχη κάθετη πάσα από τον Φώτη Ιωαννίδη και να βγαίνει απέναντι στον Ματέους, για να τον νικήσει με πλασέ και να μειώσει σε 2-1, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ και βάζοντας φωτιά στη ρεβάνς της Αθήνας σε έξι βραδιές.