Παρασκευή 28 Ιούλ 2017
Έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση ο ΠΑΟ, 1-0 την Γκαμπάλα

Το… πάνω χέρι για την πρόκριση στα πλέι οφ του Europa League απέκτησε ο Παναθηναϊκός με ένα σκορ που όμως δεν μπορεί να νιώθει και άνετος.

Πιο συγκεκριμένα οι «πράσινοι», αν και έπαιξαν μονότερμα την Γκαμπαλα, την κέρδισαν μόνο με 1-0, στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για τoν τρίτο προκριματικό γύρο, που διεξήχθη την Πέμπτη στη Λεωφόρο κι έτσι καλούνται σε μία εβδομάδα στο Αζερμπαϊτζάν να σφραγίσουν το «εισιτήριο».

Το γκολ που έκρινε το παιχνίδι το πέτυχε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Μόλιτς στο 37ο λεπτό. Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα του Ουζουνίδη είχε δοκάρι με τον Λουντ στο 74′.Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν δυνατά και έλεγξαν εύκολα το ρυθμό, αφού η αντίπαλός τους δεν είχε επιθετικό προσανατολισμό στο παιχνίδι, φροντίζοντας πρωτίστως την ανασταλτική λειτουργία της.

Στο 6ο λεπτό ο Άλτμαν απέφυγε έναν αμυντικό και σούταρε μόλις άουτ, ενώ στο 10΄ το απευθείας εκτελεσμένο φάουλ του Λουντ έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά της δοκού.

Οι Αζέροι φάνηκαν μόνο στη φάση του 17ου λεπτού, όταν ο Βλαχοδήμος έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ το σουτ του Όζομπιτς. Τελικά ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα, καθώς στο 36΄ ο Κουρμπάνοφ βρήκε την μπάλα με το χέρι σε κεφαλιά του Μολίνς και το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος ένα λεπτό αργότερα.

Το 1-0 έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, αφού παρά την πασιφανή ανωτερότητά του σε όλο το 90λεπτο (18 – οι τελικές!) ο Παναθηναϊκός δεν κατόρθωσε να φτάσει σε ένα δεύτερο τέρμα, έχοντας και την ατυχία εις βάρος του καθώς στο 74′ το καταπληκτικό πλασέ του Λουντ έστειλε για δεύτερη φορά την μπάλα στο δοκάρι των Αζέρων.