Παρασκευή 31 Μάρ 2017
Με ισοπαλία ξεκίνησε το 7ο ΕΠΑΛ Πάτρας στα προκριματικά μέσα στην Άρτα

Με τον βαθμό της ισοπαλίας επέστρεψε από την Άρτα η σχολική ομάδα ποδοσφαίρου του 7ου ΕΠΑΛ Πάτρας, αφού αγωνιζόμενη στο Δημοτικό γήπεδο της πόλης με το ΓΕΛ Κομποτίου απέσπασε ισοπαλία με σκορ 1-1 όπως και είχε διαμορφωθεί το σκορ από το τέλος του α΄ ημιχρόνου.

Οι μαθητές της καθηγήτριας κ. Βάσως Βουκελάτου που είχαν ως στόχο και την ισοπαλία παρατάχτηκαν στον αγώνα με πολλές απουσίες βασικών παικτών ( απουσίαζαν για διάφορους λόγους ) κατάφεραν στο 30’ να προηγηθούν στο σκορ μετά από ωραία σέντρα του Μαντά την οποία μετέτρεψε σε γκολ ο Μπαρλάς. Οι μαθητές των γηπεδούχων κατάφεραν να ισοφαρίσουν ταυτόχρονα με την λήξη του ημιχρόνου.

Στη συνέχεια του β΄ ημιχρόνου οι μαθητές του Κομποτίου πίεζαν για την νίκη, δεν τα κατάφεραν όμως και έτσι η σχολική ομάδα του 7ου ΕΠΑΛ Πάτρας πήρε την πολύτιμη ισοπαλία που θα της φανεί χρήσιμη αν αξιοποιήσει τον επόμενο αγώνα με νίκη.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Α. Κωστούλας (Άρτας), με επόπτες τους Χ. Ζούλη (Αχαΐας) και Π. Αθανασίου ( Άρτας).

Η σύνθεση του 7ου ΕΠΑΛ Πάτρας ήταν: (Β. Βουκελάτου): Διαμαντόπουλος, Μαντάς, Μπαρλάς, Τζαβάρας , Μπιτσάκου, Αθανασακόπουλος, Κόρδας, Ταγάρας , Κολοβούρης ,Χουντουλέσης ( 56΄ Ευαγγελόπουλος ), Κατσαρός.

Στον επόμενο αγώνα του ομίλου το 7ο ΕΠΑΛ Πάτρας θα αντιμετωπίσει τον νικητή Ζακύνθου – Κέρκυρας (είναι η τρίτη ομάδα που απαρτίζει τον όμιλο στα προκριματικά της τελικής φάσης) στην Πάτρα.

Ο σύλλογος διδασκόντων του 7ου ΕΠΑΛ Πάτρας οφείλει να ευχαριστήσει και δημοσίως για την φιλοξενία που έτυχαν στην Άρτα τόσο από τους ιθύνοντες του ΓΕΛ Κομποτίου, όσο και από τους υπευθύνους της διοργάνωσης του αγώνα κ.κ. Δημήτριο Κώστα (σχολικό σύμβουλο φυσικής αγωγής Ν. Άρτας) και Δημήτριο Φλιτούρη ( εκπρόσωπος ομάδος φυσικής αγωγής Ν. Άρτας).