Σάββατο 16 Απρ 2022
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ Ήττα στις λεπτομέρειες ο απο τον ΠΑΟΚ 81-76
Στις λεπτομέρειες ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 81-76 του Απόλλωνα Πάτρας για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος και επέστρεψε στις νίκες βάζοντας τέλος σε σερί τεσσάρων ηττών.

Ο ΠΑΟΚ είχε πολλά επιθετικά όπλα απέναντι στον Απόλλωνα Πάτρας, τους Τολιόπουλο και Γκριν σε πολύ καλή ημέρα και πήρε τη νίκη με 81-76 για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έβαλε τέλος σε ένα σερί τεσσάρων ηττών και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά από ένα διάστημα 1,5 μήνα (τελευταία νίκη απέναντι στον Ηρακλή στις 5 Μαρτίου).

Ο Γιώργος Καμπερίδης ήταν ο μεγάλος άτυχος για τον ΠΑΟΚ καθώς τραυματίστηκε τρία λεπτά πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου και αποχώρησε υποβασταζόμενος. Αυτό όμως δεν τον εμπόδισε από το να είναι ένας από τους κορυφαίους σκόρερ του Δικεφάλου με 10 πόντους.

Ο Απόλλωνας πλησίασε στο σκορ προς τα τέλη της τέταρτης περιόδου, έφερε το ματς στους πέντε πόντους, όμως δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή, ηττήθηκε και πέρασε κάτω από τον ΠΑΟΚ στη βαθμολογία. Κορυφαίοι για τους Πατρινούς ήταν οι Σίμονς και ΜακΚλίν, ενώ για τον ΠΑΟΚ πρώτος σκόρερ ήταν ο Τολιόπουλος.

Ο αγώνας
Με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα εύστοχες από την περίμετρο και τον Καμπερίδη να είναι "ζεστός" από το ξεκίνημα, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε τον αγώνα με μικρό προβάδισμα. Ο τραυματισμός του Έλληνα διεθνή στα μισά της πρώτης περιόδου δεν επηρέασε ιδιαίτερα την ομάδα της Θεσσαλονίκης που έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στον πόντο.

Η εικόνα του αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο άλλαξε, με τους Πατρινούς να περνούν μπροστά στο σκορ εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των γηπεδούχων. Πολλές εναλλαγές στο σκορ, με τις ομάδες να μην μπορούν να αποσπαστούν και να παίρνουν το προβάδισμα η μία από την άλλη. Ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που με ένα μικρό ξέσπασμα και buzzer beater τρίποντο του Τολιόπουλου, πήγε στα αποδυτήρια στο +7.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια ο ΠΑΟΚ είχε αυτοπεποίθηση και την έβγαλε στο παρκέ. Οι Θεσσαλονικείς ευστόχησαν σε δύσκολα και μακρινά καλάθια, ο Απόλλωνας προσπάθησε να ακολουθήσει τον ρυθμό και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με προβάδισμα για τους γηπεδούχους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι μελανόλευκοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψουν, πλησίασαν στους πέντε πόντους (79-74) με 47'' να απομένουν, όμως ο ΠΑΟΚ παρέμεινε ψύχραιμος και πανηγύρισε τη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας, Κάρδαρης, Θεονάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-22, 45-38, 64-56, 81-76

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Ρίβερς 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Λι 4, Γκριν 12 (2/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Λοβ 7 (1), Καμπερίδης 10 (3/3 τρίποντα), Χριστοδούλου, Καμαριανός 2, ΝτιΛέο 2, Μάντζαρης 8 (4 ασίστ), Τολιόπουλος 15 (3/7 τρίποντα), Γιάνκοβιτς 5 (1), Ρένφρο 5.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Μπόγρης 5 (14 ριμπάουντ), Τσαλμπούρης 14 (1), Σίμονς 15 (2/6 τρίποντα), Δίπλαρος, ΜακΚλίν 15 (3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τσιακμάς, Διαμαντάκος 6, Ζούμπος, Ντέιβις 11 (1), Μήτρου-Λονγκ 10 (1/2 τρίποντα, 5 ασίστ).

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 20/41 δίποντα 11/25 τρίποντα 8/16 βολές, 33 ριμπάουντ(22+11), 20 ασίστ, 7 λάθη, 4 κλεψίματα, 3 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά του Απόλλωνα: 22/36 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 8/15 βολές, 41 ριμπάουντ (29+12), 16 ασίστ, 11 λάθη, 5 κλεψίματα, 4 τάπες

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος ο ΠΑΟΚ θα κοντραριστεί με τον Άρη στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης (20/4, 20:00), ενώ ο Απόλλων Πάτρας θα παίξει με τον Ολυμπιακό (11/5, 19:15).