Παρασκευή 06 Μάι 2022
BaskeLeague  Δοκιμασία του  Απόλλωνα στο ΟΑΚΑ με   Παναθηναϊκό
Sτο ΟΑΚΑ θα γίνει ο πέμπτος και τελευταίος αγώνας του Σαββάτου (7/5, 20:00) για την 25η αγωνιστική της Stoiximan Basket League με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να υποδέχεται τον Απόλλωνα Oscar. Οι «πράσινοι» προέρχονται από τρεις διαδοχικές νίκες μετά την ήττα στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, ενώ οι Πατρινοί μετρούν δύο συνεχόμενες ήττες στις έδρες του ΠΑΟΚ Mateco και της Λάρισας.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μοιράζεται με τον Ολυμπιακό το καλύτερο, εντός έδρας ρεκόρ της φετινής Stoiximan Basket League με 10 νίκες σε 11 αγώνες. Στα χρόνια του επαγγελματικού Πρωταθλήματος οι «πράσινοι» υποχρεώθηκαν σε περισσότερες από μία εντός έδρας ήττες μόνο δύο φορές. Ήταν στις σεζόν 1996-97 (11-2) και 1999-2000 (11-2).

Ο Απόλλων Oscar μοιράζεται με τον Άρη και τον Ηρακλή το χειρότερο εκτός έδρας ρεκόρ, με δύο νίκες σε 11 ματς μακριά από την Πάτρα. Τα κατάφερε μόνο κόντρα στον Ηρακλή (81-82) και τον Ιωνικό (82-96).

Η ΙΣΤΟΡΙΑ

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έφτασε σε μία εύκολη νίκη στο ματς του πρώτου γύρου περνώντας από την Πάτρα με το 90-48 επί του Απόλλωνα Oscar. Τον οδήγησαν επιθετικά ο Νεμάνια Νέντοβιτς (17π, 4/6τρ, 4ρ, 5ασ, 3κλ.) και ο Λευτέρης Μποχωρίδης (17π.). Για την αχαϊκή ομάδα είχαν ξεχωρίσει οι Γιώργος Τσαλμπούρης (13π, 5ρ, 7κ.φ) και Ντεζόν Ντέιβις (12π, 8ρ.).

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έχει τη μερίδα του λέοντος στις νίκες αυτών των αγώνων από καταβολής Α’ Εθνικής ενώ δεν ηττήθηκε ποτέ από τον Απόλλωνα Oscar ως γηπεδούχος. Η τελευταία από τις τρεις συνολικά νίκες της αχαϊκής ομάδας ήταν εκείνη της σεζόν 1996-97 όταν επικράτησε εντός έδρας με 75-64…

ΣΥΝΟΛΟ
Α' Εθνική (Από το 1971-72): Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ - Απόλλων Oscar 66-3
Stoiximan Basket League (Από το 1992-93): Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ - Απόλλων Oscar 33-2

ΜΕ ΓΗΠΕΔΟΥΧΟ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ ΟΠΑΠ
Α' Εθνική (Από το 1971-72): Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ - Απόλλων Oscar 34-0

ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΑ ΜΑΤΣ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ
Α' Εθνική 1980-81: Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ - Απόλλων Oscar 139-84
Stoiximan Basket League 1994-95: Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ - Απόλλων Oscar 120-79

ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΔΟΣΗ ΠΟΝΤΩΝ
1992-93: Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ - Απόλλων Oscar 105-89 (Ο Νίκος Γκάλης είχε 31 πόντους για τον Παναθηναϊκό)
1994-95: Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ - Απόλλων Oscar 120-79 (Ο Άντριου Γκέιζ είχε 31 πόντους για τον Απόλλωνα)

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ

MILESTONE

* Ο Παναθηναϊκός με νίκη θα γίνει η πρώτη ομάδα στην ιστορία του ελληνικού Πρωταθλήματος, από καταβολής Α’ Εθνικής (από το 1963-64) που θα φτάσει τις 1.400. Μετράει 1.399 σε 1.716 αγώνες.

ΤΑ ΣΕΡΙ

* Στα εννιά παιχνίδια έφτασε το σερί του Χάουαρντ Σαντ-Ρος με ένα τουλάχιστον κλέψιμο. Στο τελευταίο κόντρα τον Προμηθέα ισοφάρισε το ιστορικό ρεκόρ του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ κάνοντας έξι.

* Ο Τζέρεμι Έβανς έκανε ένα μόνο λάθος στις τελευταίες επτά εμφανίσεις του. Έχει συνολικά πέντε σε 17 αγώνες και 296:24 λεπτά στο παρκέ.

* Εννιά σερί παιχνίδια με τουλάχιστον ένα επιθετικό ριμπάουντ μετράει ο Οκάρο Ουάιτ.

ΤΑ + ΚΑΙ ΤΑ –

+ Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κάνει 10,5 λάθη ανά αγώνα, τα λιγότερα από όλες τις ομάδες της Stoiximan Basket League. Στην κανονική περίοδο της περασμένης σεζόν έκανε 13,73 λάθη και ήταν στην 5η θέση μεταξύ των 12 ομάδων.

- Με 6,14 κλεψίματα ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κατατάσσεται στην 9η θέση μεταξύ των 13 ομάδων του φετινού Πρωταθλήματος. Πέρυσι ήταν 3ος στην κανονική περίοδο με 7,55 ανά αγώνα.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ OSCAR

MILESTONES

* Ο Τρε ΜακΛιν απέχει 10 πόντους από τους 400 ενώ με δύο τρίποντα θα φτάσει τα 50 στη Stoiximan Basket League.

ΤΑ ΣΕΡΙ

* Ο Γιώργος Τσαλμπούρης έφτασε τα πέντε συνεχόμενα παιχνίδια με τουλάχιστον μία τάπα.

* Ο Γιώργος Μπόγρης είχε τουλάχιστον ένα επιθετικό ριμπάουντ στα επτά τελευταία παιχνίδια του Απόλλωνα Oscar.

* Ο Τζέρεμι ΜακΛάφιν δεν επιχείρησε ούτε σουτ στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια του με τον Απόλλωνα Oscar, έχοντας πάντως συνολικά 6:42 λεπτά παρουσίας.

+ Ο Απόλλων Oscar είναι δεύτερος μετά τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στα λάθη, κάνοντας μόλις 11,7 ανά αγώνα.

- Η ομάδα της Πάτρας σημειώνει 73,2 πόντους σε κάθε παιχνίδι της και έχει τη λιγότερο παραγωγική επίθεση της κατηγορίας.