Τρίτη 20 Οκτ 2020
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ  Σαρωτικός με Καβάλα
Ήταν να μην πάρει φόρα ο Απόλλωνας… Η ομάδα του Νίκου Βετούλα βρέθηκε σε τρομερή μέρα από μακρινή απόσταση, έβαλε 12 τρίποντα και σάρωσε την Καβάλα 84-64 στο εξ αναβολής ματς για την 1η αγωνιστική της Α2, παρότι δεν έβαλε ούτε έναν πόντο στα τελευταία 6,5 λεπτά!

Ο Γιώργος Αγγέλου πέτυχε 22 πόντους με 6/6 τρίποντα και ήταν ο κορυφαίος των Πατρινών, οι οποίοι ξέφυγαν στο σκορ χάρις σε ένα επιμέρους 16-4 από το 6’ έως το 9’, μετατρέποντας το 11-13 σε 27-17. Ο Απόλλωνας ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (50-38) και την εκτόξευσε μέχρι το +23 στο 24’ (65-42) με ένα εντυπωσιακό σερί 15-0. Η διαφορά έφτασε μέχρι το +28 στο 34’ (84-56) για τους “αχαιούς”, οι οποίοι τράβηξαν τόσο πολύ το πόδι από το γκάζι από εκεί και πέρα, σε σημείο να μη σημειώσουν ούτε πόντο στα τελευταία 6,5 λεπτά!

Ο Νεκτάριος Μάρουσιτς ήταν ο πρώτος σκόρερ της Καβάλας με 15 πόντους, ωστόσο σίγησε τελείως στο δεύτερο ημίχρονο, κατά το οποίο πέτυχε μόνο μία ελεύθερη βολή, ελέω της εξαιρετικής άμυνας -ως επί το πλείστον- του Νίκου Τσιακμά. Διψήφιο αριθμό πόντων είχε και ο Δημήτρης Χείλαρης (13) για τους "αργοναύτες" του Νίκου Πενταζίδη, οι οποίοι έχασαν κατά κράτος τα ριμπάουντ (18-7 στο πρώτο δεκάλεπτο και 36-26 συνολικά), τελείωσαν το ματς με 16/29 σουτ μέσα από τη ρακέτα, έίχαν μόνο 5/15 τρίποντα και περισσότερα λάθη (16) από ασίστ (12).

Διαιτητές: Καλογερόπουλος Φ.-Μηλαπίδης-Τηγάνης

Δεκάλεπτα: 27-22, 50-38, 72-54, 84-64

Απόλλωνας Πάτρας (Βετούλας): Τσιακμάς 8, Νιφόρας 1, Αγγέλου 22 (4/4 βολές, 6/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Πουλιανίτης 4 (5 λάθη), Διαμαντάκος 13 (1), Παπαφωτίου, Μολφέτας 16 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπαζίνας 1 (7 ριμπάουντ), Κογιώνης, Κανελάκης, Αντωνάκης 19 (4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα).

Καβάλα (Πενταζίδης): Αμπατζάς 4 (5 ασίστ, 5 κλεψίματα), Ζαραϊδώνης 5, Καρκατσέλης, Σαββίδης 4, Μάρουσιτς 15 (2), Πάτρας 3, Καρακεχαγιάς 13 (2), Κασιούμης 4 (6 ριμπάουντ), Βακουφτσής 2, Μπανάσας 1, Χείλαρης 13 (6/16 σουτ, 4 λάθη), Πρασίνης.