Τετάρτη 02 Ιούν 2021
Α2  εθνιικη μπασκετ Κορυφή μέσω Καρδίτσας ο Απόλλων
Ο Απόλλωνας έπιασε και πάλι κορυφή, επικρατώντας με 81-69 του Παγκρατίου, με το τελικό σκορ ωστόσο να μην λέει την αλήθεια, καθώς το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για 35 λεπτά, με τα συνεχόμενα τρίποντα της ομάδας του Νίκου Βετούλα στην 4η περίοδο να την ωθούν στη νίκη, με με 42,9% να μιλάει από μόνο του. Ο Φώτης Ζούμπος (19 π., 3/5 διπ., 4/7 τριπ., 4 ριμπ., 5 ασίστ), με τον Γιώργο Αγγέλου να προσθέτει 17 πόντους (1/3 διπ., 3/6 τριπ.). Ο Τάσος Αντωνάκης ξεκλείδωσε την άμυνα των φιλοξενούμενων (11 π.,, 3/8 τριπ., 7 ριμπ., 5 ασίστ), έχοντας τρία τρίποντα στην τέταρτη περίοδο, ενώ ο Γιώργος Διαμαντάκος είχε 12 πόντους (5/8 διπ.) με 10 ριμπάουντ. Εκτός από τον Τάσο Αντωνάκη 2 μαζεμένα τρίποντα στην τέταρτη περίοδο πέτυχε και ο Γιάννης Μολφέτας (10 π., 2/7 τριπ.). Για τους «ροσονέρι» ο Μάριος Δόξας είχε 14 πόντους (6/12 διπ., 8 ριμπ.) με τον Κώστα Κουδόπουλος να προσθέτει 13 πόντους (3/8 διπ., 2/4 τριπ.).
Διαιτητές: Αναστόπουλος Α.-Λιότσος-Τσιμπούρης
Δεκάλεπτα: 18-13, 33-32, 51-48, 81-69
Απόλλων Πάτρων (Βετούλας): Τσιακμάς 6 (2), Νιφόρας, Αγγέλου 17 (3), Ζούμπος 19 (4), Πουλιανίτης 5 (1), Διαμαντάκος 12, Μολφέτας 10 (2), Μπαζίνας 1, Αντωνάκης 11 (3).
Παγκράτι (Λιόγας): Μίχαλος 5 (1), Κουφόπουλος 13 (2), Ονάσογλου 8 (2), Ματαλιωτάκης 4, Ξύδης, Καραμαλέγκος 8 (2), Πεφάνης 3 (1), Δόξας 14, Ντιαλό 3, Δαμιανός, Γκαβασιάδης 11.