Κυριακή 07 Ιαν 2024
ΑΠΟΛΛΩΝ  ΠΑΤΡΩΝ : Παραμένει στην εντατική ήττα στο Αλεξάνδρειο απο Άρη  Θ. 76-63

Για ενα ημίχρονο αντεξε ο Απόλλων στο εκτός έδρας παιχνίδιι με τον Άρη
Με όπλο την άμυνά τους οι κίτρινοι  μπήκαν νικηφόρα στο 2024 καθώς επικράτησε με 76-63 του Απόλλωνα Carna στο Αλεξάνδρειο για τη 13η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Οι «κιτρινόμαυροι» άνοιξαν τη διαφορά στην τρίτη περίοδο και έφτασαν στη νίκη βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 7-6 και σκαρφαλώνοντας στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη πλευρά η ομάδα της Πάτρας παρότι παρουσιάστηκε ανταγωνιστική, τελείωσε το παιχνίδι με μόλις 2/22 τρίποντα, υποχώρησε στο 2-10 και έμεινε μόνη στη 12η θέση της βαθμολογίας.

Ο Βασίλης Τολιόπουλος με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών π[ου είχαν ακόμη τον Γκάλινατ με 15 πόντους και τον Μπλούμπεργκς με 13. Για τον Απόλλωνα Carna ο Τσαντ Μπράουν τελείωσε με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Βον είχε 16 πόντους ενώ ο Όζμπορν 10 και 8 ριμπάουντ.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημά της, με τον Άρη Midea να έχει το προβάδισμα από την αρχή, αλλά τους φιλοξενούμενους να είναι κοντά στο σκορ σε απόσταση σουτ. Στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα τριών πόντων (17-14) ωστόσο ο Απόλλων Carna πλησίασε και πάλι μειώνοντας σε 19-18. Οι «κιτρινόμαυροι» τρέχοντας σερί 7-0 με τέσσερις πόντους από τον Γκάλινατ, ξέφυγαν για πρώτη φορά με +9 (27-18) στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι όμως αντέδρασαν και γρήγορα κάλυψαν τη διαφορά, με τον Βον να ισοφαρίζει με τρίποντο σε 29-29 στο 17'. Δύο λεπτά αργότερα οι Πατρινοί πήραν και το πρώτο τους προβάδισμα (30-31) με τον Άρη Midea ωστόσο να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα πέντε πόντων (35-31).

Παρότι ο Άρης Midea χρειάστηκε σχεδόν ενάμισι αγωνιστικό λεπτό για να σκοράρει στο δεύτερο ημίχρονο, η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά σε εκείνον. Κράτησε τον Απόλλωνα δίχως σκορ για σχεδόν 7 αγωνιστικά λεπτά, τρέχοντας σε αυτό το διάστημα σερί 12-0 με το οποίο ξέφυγε με 47-31 και έκλεισε το δεκάλεπτο με 56-41. Με διαδοχικά τρίποντα από τον Τολιόπουλο οι γηπεδούχοι έφτασαν και στο +21 (69-48) στα μέσα της τέταρτης περιόδου με τους Πατρινούς να ροκανίζουν στο τέλος τη διαφορά και να μειώνουν εν τέλει στο τείκό 76-63.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 35-31, 56-41, 76-63.