Σάββατο 19 Οκτ 2019
Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ : Ο ΑπόλλωνOSCAR  έκανε το τρία στα τρία 70--67 τον Αμύντα

Την τρίτη σερί νίκη του σε ισάριθμους αγώνες πανηγύρισε ο Απόλλων οoscar, ο οποίος επικράτησε του Αμύντα με 70-67, σε έναν αγώνα που ήταν ακατάλληλος για... καρδιακούς. Οι "μελανόλευκοι" πραγματοποιούν το καλύτερο τους ξεκίνημα στην τρίτη χρονιά παρουσίας τους στην κατηγορία μετά και τον υποβιβασμό τους στην Α2, γεγονός που δημιουργεί χαμόγελα στην ομάδα της Πάτρας που ελπίζει φέτος σε μία καλύτερη σεζόν από την περσινή. Οι γηπεδούχοι συνάντησαν σθεναρή αντίσταση από τον Αμύντα, ο οποίος όμως με τη σειρά του γνώρισε την 3η σερί ήττα, επίδοση που αποτελεί και το χειρότερο ξεκίνημα της ομάδας από την περίοδο που πήρε την άνοδο για την κατηγορία. Η έναρξη της αναμέτρησης βρήκε τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο σκορ, με το τρίποντο του Κωνσταντακόπουλου να δίνει προβάδισμα με 16-19 στα 33'' πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, με τις βολές του Κάδρα να μειώνουν σε 19-18. Ο Απόλλωνας άρχισε να επιβάλλει το ρυθμό του στο β' δεκάλεπτο παίρνοντας μικρές διαφορές στο σκορ, χάρη στους συνήθεις υπόπτους του, Γιάννη Μολφέτα και Άγγελο Τσάμη. Μάλιστα, ο αρχηγός των "μελανόλευκων" έκανε το 38-30, με το ημίχρονο να κλείνει στο 39-35. Το πρώτο μέρος του β' ημιχρόνου δεν ήταν το καλύτερο δυνατό, με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν βελτιώσει την αμυντική τους λειτουργία, δεχόμενοι μόλις 10 πόντους, την ώρα που τα τρίποντα των Κομποδιέτα και Κωνσταντακόπουλου έφτασαν το σκορ στο 44-48. Όλα κρίθηκαν στα τελευταία δεύτερα, με τον Απόλλωνα να έχει το προβάδισμα με 68-63 λίγα δεύτερα πριν τη λήξη. Ο Αμύντας δεν τα παράτησε και 6'' πριν τη λήξη μείωσε σε 68-67. Εκεί όμως και πάλι ο αρχηγός του Απόλλωνα δήλωσε παρών και έχοντας ψυχραιμία στις βολές που κέρδισε, χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

ΑΠΟΛΛΩΝ Π. – ΑΜΥΝΤΑΣ 70-67

Διαιτητές: Κατραχούρας-Χαλαμπαλάκης-Κοντίλης (Κωστής)

Δεκάλεπτα: 18-19, 39-35, 49-52, 70-67

Απόλλων (Δελέγκος): Τσιακμάς 8 (2), Νιφόρας, Κούτρας, Μπέμπης, Κάδρας 10, Τσάμης 14 (2), Μολφέτας 20 (4), Ζούμπος 12 (1), Μπαζίνας, Εζόμο 4, Τζακόπουλος, Κουκουλάς 2.

Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 12 (1), Κάπρης, Καλδής, Κερασοβίτης 4 (1), Κουκουνιάς 12, Κομποδιέτας 9 (2), Χάλαρης 13 (1), Φακοπουλίδης 7 (1), Κωνσταντακόπουλος 6 (2), Μέλιος 4.