Σάββατο 02 Νοέ 2019
Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ : Ο Απόλλων πρώτη και βαριά ήττα  77-57
Στοπ στο σερί του Απόλλωνα Πάτρας έβαλε η Ελευθερούπολη, η οποία ξέσπασε στους Πατρινούς για τις προηγούμενες ήττες και επιβλήθηκε με 77-57  υποχρεώνονοντας την ομάδα  του  Κώστα Δελέγκου στην. Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί στην άμυνα, μιας και δεν δέχθηκαν σε κανένα δεκάλεπτο περισσότερους από 17 πόντους, ενώ επιθετικά είχαν τον έλεγχο κάτω από το καλάθι με αποτέλεσμα να δημιουργήσουν μεγάλη διαφορά στο σκορ από νωρίς. Η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου ξεκίνησε με ένα εκπληκτικό δεκάλεπτο, όπου οι παίκτες του πέτυχαν 23 πόντους και δέχθηκαν μόλις 10, με την αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων να είναι το κύριο χαρακτηριστικό τους. Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο β' δεκάλεπτο με τον Απόλλωνα να πληρώνει την απουσία του Κάδρα, μιας και δεν είχε ένα παίκτη να "ακουμπήσει" τη μπάλα κάτω από το καλάθι, την ώρα που οι γηπεδούχοι είχαν σε εκείνες τις θέσεις τα δυνατά τους όπλα. Στο β' ημίχρονο ο Απόλλων προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά, η οποία όμως δεν έπεσε ποτέ χαμηλότερα από τους 14, με αποτέλεσμα το τελευταίο δεκάλεπτο να έχει περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα.

Διαιτητές: Καλογερόπουλος Ελ.-Ζαχαρής-Γραικός (Στουπίδης)
Δεκάλεπτα: 23-10, 43-25, 59-42, 77-57
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Μαραβέγιας 3 (1), Μανοΐλοβιτς 10 (1), Γοργόνης 16 (2), Τσούτσος 3 (1), Γκέλιος, Μοτσενίγος 2, Καραγιώργος, Σταμπουλής 11, Καμπουρίδης 19 (2), Μπένας 10, Δεληγεώργης 3 (1), Γεωργούδης.
Απόλλων (Κοτσίρης): Τσιακμάς, Νιφόρας 2, Κούτρας, Παπαφωτίου, Τσάμης 19 (1), Μολφέτας 9, Ζούμπος 13 (3), Ξούλος, Μπαζίνας, Εζόμο 5, Τζακόπουλος 7 (2), Κουκουλάς 2.