Σάββατο 18 Μάρ 2017
Δόξα Λευκάδας – Απόλλων Πατρών 75-70

Η Δόξα Λευκάδας έπαιξε για την περηφάνια της κι επικράτησε με 75-70 του Απόλλωνα Πάτρας, για τον οποίο τα περιθώρια παραμονής στην Α1 στένεψαν επικίνδυνα!

η δόξα Λευκάδας (4-18) έχει χάσει ουσιαστικά το… τρένο της παραμονής στην Stoiximan.gr Basket League, αλλά παίζοντας για την αξιοπρέπειά της νίκησε με τον Απόλλωνα Πάτρας (5-17), ο οποίος πολύ δύσκολα θα καταφέρει να σωθεί.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στην πρώτη περίοδο, καθώς δεν άφησαν τον Απόλλωνα Πάτρας να βρει ρυθμό και με το «καλημέρα» της αναμέτρησης πήρα τα ηνία της στα χέρια τους. Η Δόξα προηγήθηκε με 12-6 στο 3΄ και 17-11 στο 6′, ενώ με οδηγό τον Σκοτ έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +7 (24-17).

O Απόλλων στην έναρξη της δεύτερης περιόδου ανασυντάχθηκε και τρέχοντας σερί 0-9 προηγήθηκε με 24-26 στο 13′, ενώ στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με τον Κουζέλογλου, όμως, στο 19:58 να ευστοχεί σε τρίποντο για το 37-40, το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε, καθώς σε όλη την διάρκεια οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, καθώς κανείς εκ των… μονομάχων δεν αποσπάστηκε. Η συμπλήρωση των 30′ βρήκε τους «μελανόλευκους» να προηγούνται με 56-57 και τις ομάδες να έχουν αφήσει ανοιχτούς λογαριασμούς για την τέταρτη περίοδο.

Ο Μπαρτ στην αρχή της τέταρτης περιόδου ευστόχησε σε τρίποντο για το 56-60, αλλά οι Σκοτ και Χάρις έγραψαν το 63-60 (33′).  Οι φιλοξενούμενοι, όμως, βελτιώνοντας την άμυνά τους κι έχοντας για οδηγό τον Μπαρτ έτρεξαν σερί 0-7 για το 63-67 στο 36′. Ο Χάρις και ο Ντόμπλας μένοντας ψύχραιμοι από την γραμμή των βολών ισοφάρισαν σε 67-67 και οι ομάδες μπήκαν στο τελευταίο δίλεπτο της αναμέτρησης ισόπαλες. Οι Μπαρτ με τρίποντο έγραψε το 67-70, αλλά ο Αμποτ με 5 συνεχόμενους πόντους έκανε το 72-70 (39′). Ο Χίκι αστόχησε σε τρίποντο, ενώ το ίδιο έπραξε και ο Τσαλδάρης, αλλά ο Αμποτ ήταν εκεί για να μαζέψει το επιθετικό ριμπάουντ. Ο Τσαλδάρης με 2/2 βολές 18” πριν από το φινάλε έκανε το 74-70. Ο Μπαρτ πίσω από την γραμμή των 6.75 μέτρων δεν βρήκε τον στόχο κι εντέλει η Δόξα νίκησε με 75-70.Δεκάλεπτα: 24-17, 37-40, 56-57, 75-70